Documentation of architecture: Photography as an objective tool
Mimari nesnenin belgelenmesi: Tarafsız bir araç olarak fotoğraf
- Tez No: 255563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlk ortaya çıktığı andan itibaren fotoğraf, mimari objenin tarafsız görsel belgelerini üretebilme yetisi sayesinde, mimarlık için güvenilir bir araç olarak kabul görmüştür. Bu çalışmanın amacı, bu sözde güvenilirliği ve tarafsızlığı sorgulamak ve mimari fotoğrafın, sadece tarafsız bir belgeleme aracı olmak yerine nasıl estetik ve sanatsal yönleriyle de ön plana çıktığını göstermektir. Mimari nesnenin üzerindeki bu biçimsel vurgu temel alınarak, mimari yayınlarda karşılaştığımız görsellerin ?fotojenik? karakterleri üzerinde durulacaktır. Gerçek mekansal deneyimi yansıtmak yerine, mükemmelleştirilmiş bu fotoğraflar, belirli bir bağlam içinde kullanılarak bir kurgu oluştururlar. Bu kurgu şüphesiz ki okuyucunun mimari anlayış ve algılayışını etkiler. Bu durum, mimari fotoğrafın tarafsız belgeleme gücünü sorgulanabilir bir konuma getirir ki bu eleştirel çalışmanın temel çıkış noktası da bu olacaktır.Bu tartışmaların ışığında bu çalışmanın odaklandığı asıl soru, mimari fotoğrafı tarafsız bir temsiliyet aracı ya da sanatsal bir aktivite olarak sınıflandırmaktansa, fotoğrafın mimarlığa bakış açımızı nasıl değiştirdiği ve mimarlık teorisi adına yeni düşünceler ve kavramlar oluşturmakta bize nasıl yardım ettiği üzerinedir. Bu tezin asıl amacı da, Tabanlıoğlu Mimarlık'ın Doğan Medya Binası üzerinden, fotoğrafın bu potansiyelini tartışmak ve mimari teorideki önemini sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Since its invention, photography has been accepted as a reliable tool for architecture in terms of its power for creating objective documents of the built-form. The aim of this study, is to question the so-called objectivity and reliability of the photographic representations of the buildings by showing how architectural photography emerges also with an artistic and purely aesthetic character rather than being a mere tool of objective documentation. Taking this formal emphasis on architectural subject as a basis, a broader focus will be given to the photogenic character of the images used in architectural publications. Instead of reflecting real spatial experience, these idealized photographs are used in a given context to constitute a fiction that alters the viewer?s understanding of the architectural subject.Therefore, the main question is not whether architectural photography is an objective tool of documentation which is capable to represent architecture as it really is or it is a category of purely artistic activity; it is about how photography alters our vision about architecture and constructs new ideas for architectural discourse. By taking Tabanlıoğlu Architects? Doğan Media Center building in Ankara as a key study, this thesis aims to focus this alteration and question the potentials of architectural photography.