Collaboration among small shippers in cargo transportation
Yük taşımacılığında küçük yükleyici firmalar arasında işbirliği
  1. Tez No: 255576
  2. Yazar: ÖZHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnternetin yaygın ve etkili kullanımının bir sonucu olarak firmalar operasyon maliyetlerini azaltmak amacıyla iş birliğine gitmekteler. Bu tezde küçük yükleyici firmalar için işbirliği fırsatları analiz edilmiştir. Gelen yükleyicilerin alacağı en uygun eylemleri belirleyen bir sistem ve taşıma maliyetlerinin düşürülmesi sonucunda elde edilen tasarrufların yükleyiciler arasında dağıtımını sağlayan bir mekanizma önerilmiştir. Bu mekanizmanın performansı çeşitli analizlerle incelenmiştir. En uygun politikanın yapısına ve tasarruf edilen miktar üzerine etkisi olduğu düşünülen parametreler değiştirilerek bir deney seti oluşturulmuştur. Bu analizler sonucunda çapraz atama ve bekleme maliyetleri gibi değişken maliyetlerin mekanizmanın nispi performansını artırdığı gözlenirken gemi gönderme maliyetinin bunun tam tersi bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanında, mekanizmanın performansı sistemin faydası yerine gelen yükleyicilerin faydalarını maksimize eden bir politika karşısındaki performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of widespread and effective usage of internet, firms tend to collaborate to reduce their operating costs. This thesis analyzes collaboration opportunities for a group of small shippers. A transportation intermediary determining the optimal actions for arriving shippers and a mechanism allocating savings to the shippers is proposed in the thesis. The performance of the intermediary is assessed by using computational analyses. An experimental set is formed that is by changing the parameters that are expected to significantly affect the optimal policy structure and the surplus budget (or deficit) changes. It is seen that increasing variable costs like cross-assignment cost and waiting cost leads to the increase in comparative performance of the optimal policy compared to the naïve policy, which is defined according to a simple rule, although increasing dispatching cost, which can be considered as a fixed cost, leads to an opposite result. The performance of the optimal policy is also assessed by using a myopic policy, in which shippers are trying to maximize their own benefit without considering the overall benefit of the grand coalition.