An empirical comparison of interest rate models for pricing zero coupon bond options
Kuponsuz tahvil opsiyonlarının fiyatlandırmasında kullanılan faiz haddi modellerinin ampirik karşılaştırılması
- Tez No: 255604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIRGA YILDIRAK, YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı kuponsuz tahvillere dayalı opsiyonların fiyatlamasındakullanılan dört faiz haddi (Vasicek Model, Cox Ingersoll Ross Model, Ho LeeModel ve Black Derman Toy Model) modelinin performanslarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada ham veri olarak 1 Haziran 1976 ve 31 Aralık 2007 tarihleriarasında günlük, 1-5 yıl vadeli Amerika Birleşik Devletleri kuponsuz devlet tahviliverileri kullanılmıştır. Dört faiz haddi modeli kullanılarak, 2004 ve2005 yılları her ayın ilk çalışma gününe ait opsiyonların tahmin edilen fiyatlarıylagerçek gözlenen fiyatlar karşılaştırılmış, modeller hata kareleri toplamlarına görede¸gerlendirilmiştir. Opsiyon fiyatları, binom modeller (Ho Lee ve Black DermanToy Modelleri) için faiz haddi ağaçları oluşturularak, Vasicek ve Cox IngersollRoss Modelleri için parametre tahmini yapılarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance of the four interest ratemodels (Vasicek Model, Cox Ingersoll Ross Model, Ho Lee Model and Black Der-man Toy Model) that are commonly used in pricing zero coupon bond options.In this study, 1{5 years US Treasury Bond daily data between the dates June 1,1976 and December 31, 2007 are used. By using the four interest rate models,estimated option prices are compared with the real observed prices for the begin-ing work days of each months of the years 2004 and 2005. The models are thenevaluated according to the sum of squared errors. Option prices are found byconstructing interest rate trees for the binomial models based on Ho Lee Modeland Black Derman Toy Model and by estimating the parameters for the Vasicekand the Cox Ingersoll Ross Models.