Vektör otoregressif modeller üzerine bir inceleme
An Investigation on vector autoregressive models
  1. Tez No: 73915
  2. Yazar: NEZİR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Geleneksel ekonometrik modellere alternatif bir yöntem olarak Sims (1980) tarafından önerilen vektör otoregresyon (VAR) analizi değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkileri ortaya çıkararak makro ekonomik politikaların şekillendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. VAR yaklaşımı son yıllardaki birçok ampirik çalışmada ekonometristlerin benimsediği bir yöntem olmuştur. Bu çalışmada, VAR modeller çerçevesinde gerçekleştirilen politika analizi sonuçlarının duyarlı olduğu durumlar belirlenerek araştırmacıları sınırlayan unsurlara dikkat çekilmiştir. Ayrıca, VAR modelleri, geleneksel çok denklemli yapısal modeller ve ortak bütünleşme analizi ile karşılaştırılarak yöntemler arasındaki temel farklılaşmalara işaret edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, bazı temel kavramların açıklanmasından sonra VAR ve ortak bütünleşme analizleri teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde VAR ve geleneksel çok denklemli yapısal modeller modelin tanımlanması ve kullanılması aşamaları çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Ayrıca, VAR modeli vasıtasıyla elde edilen sonuçlan etkileyen durumlar vurgulanmıştır. Aynı bölümde, ortak bütünleşme analizine dinamik bir yapı kazandıran ve temelde VAR modeline dayanan Johansen vektör hata düzeltme modeli (VECM) de ele alınmış ve böylece VAR ve VECM arasında da bir karşılaştırmanın yapılabilmesi için imkan sağlanmıştır. VAR modeliyle politika analizi Granger nedensellik testi, öngörü hatasının varyans ayrıştırması ve etki-tepki fonksiyonu vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu araçlar kullanılarak elde edilen bulgular VAR modeli için belirlenen uygun gecikme uzunluğuna karşı oldukça duyarlıdır (Thornton ve Batten, 1985; Hafer ve Sheehan, 1991). Böylece,“sınırlı gözlem kümesi için hangi model seçim kriteri daha üstündür”sorusu önem kazanmış ve çalışmanın üçüncü bölümünde bu sorunun yanıtlanması için yedi model seçim kriterini karşılaştıran bir Monte Carlo Simulasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan Monte Carlo deneyleri sonucunda Schwarz'ın Bayesyen kriterinin (SBC) tercih edilebileceği bulgusu elde edilmiştir.Ayrıca, gecikme uzunluğunun belirlenmesinde kullanılan kriterler için hata terimleri arasındaki çapraz korelasyonun derecesi ve parametre matrisi özdeğerlerinin (-1, 1) aralığının içine düşmesiyle sağlanan durağanlık koşulunda bu özdeğerlerin sıfıra veya bire daha yakın olmasının etkilerini inceleyen bir araştırma Monte Carlo simulasyonu ile yapılmıştır. Bununla birlikte, kısıtlı VAR veri üretim süreci kullanılarak gerçekleştirilen simulasyonlar aracılığıyla parametrelere getirilen sıfır kısıtlamalarının model seçim kriterleri açısından etkileri araştırılmıştır. Bu durumlara ilaveten, deterministik bileşenleri (kesim katsayısı veya zaman trendi) içeren VAR modellerinde bu bileşenleri ihmal ederek gecikme yapısının belirlenmesi sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlar yine Monte Carlo deneyi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, VAR modeller üzerine kurulu politika analizi araçlarının kullanımını uygulamalı bir araştırma çerçevesinde ortaya koymak amacıyla ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla yapılan ampirik çalışmada, Türkiye'deki kronik enflasyonla mücadelede alternatif politikaların irdelenmesi VAR model çerçevesinde ele alınmıştır. Enflasyon, faiz, döviz kuru, para arzı ve sanayi üretim indeksi değişkenleri ve 1980-1996 dönemini kapsayan aylık verilerle gerçekleştirilen bu analizden elde edilen sonuçlardan (i) Döviz kuru ve para arzı değişkenleri enflasyonun Granger nedenidir (ii) Faiz oranı, para arzı değişkeni vasıtasıyla enflasyonu etkilemektedir (iii) Öngörü hatasının varyans ayrıştırması sonuçlarına göre enflasyon üzerindeki en etkili değişken döviz kurudur ve etki-tepki fonksiyonları incelendiğinde de döviz kurunun politika aracı olarak kullanılabileceği bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VAR analysis which was suggested as an alternative to traditional econometric models by Sims (1980) to determine the interrelationships among the variables and to investigate the impact of changes in different policy variables has been used frequently for policy analysis in recent years. In this study, the sensitivity of policy analysis performed within VAR framework is investigated and the limitations of VAR approach is pointed out. Moreover, VAR model is compared with traditional structural multi-equation models and cointegration analysis to emphasise main differences. Fundamental concepts relevant with the study are given in the first section. In the same section, VAR models and cointegration analysis are examined theoretically. In the second section, traditional structural multi-equation and VAR models were compared according to specification and use of models. The factors, which can affect the results that may be obtained through VAR models, have been emphasised. Johansen vector error correction model (VECM) which is based on the estimation of VAR models and which adds a dynamic structure to the cointegration analysis is examined in the same section to facilitate a comparation between VAR and VECM. VAR approach has been used as a tool for policy analysis via forecast error variance decomposition and impulse-response functions. VAR models can also be used for causality testing. The tools are quite sensitive to the determination of appropriate lag length for VAR models (Thornton and Batten, 1985; Hafer and Sheehan, 1991). Thus, the answer to the question“which model selection criteria is preferred for a limited data set”gains importance and hence, an investigation based on this question is performed through Monte Carlo simulation in the third section of the study. The results indicated that Schwarz's Bayesian criteria can be preferred to other criteria that are used in analysis. In the same section the effects of the degree of cross correlation between the error terms and in the case of stationarity (which is satisfied by being in the intervalo/Y-/, 1), where the eigen values of parameter matrix is defined) the effect of being near to J or zero of the eigen values on the determination of lag length are investigated through a Monte Carlo simulation. Monte Carlo simulation is also used to determine the effects of VAR models with no restriction in comparison with the VAR models with restrictions on model selection criteria. Finally, the problems that might be faced through ignoring the deterministic components within the context of VAR models are also investigated in the same section by means of Monte Carlo simulation. In last section of the study, an empirical study is undertaken to examine the policy analysis tools that are based on VAR models. In the empiric study, alternative strategies against chronic inflation in Turkey are determined in a VAR framework. This model consisted of monthly prices, interest rates, exchange rates, money supply and real output for the 1980-1996 period. The findings of the empirical study can be summarised as follows: (i) Exchange rate and money supply are Granger causes of inflation (ii) Interest rate is effective over inflation through money supply (iii) The means of forecast error variance decomposition and impulse-response function indicated that the most effective variable on inflation is exchange rate and hence, policymakers can use exchange rate as a policy variable.