Modeling consciousness: A comparison of computational models
Bilinci modellemek: Bilgisayar modellerinin bir karşılaştırması
- Tez No: 255622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde bilinç calışmalarında yoğun bir artış gözlenmektedir. Şu ana kadar elimizde bilincin işlevsel bir tanımı olma da, felsefe alanında bilincin çeşitli yönleriyle ilgili olduğu düşünülen bir takım özelikler ve nitelikler belirlenmiştir. Diğer yandan, bilincin bilgisayar modellerinin geliştirilmesi konusunda da bir takım yeni çalışmalar vardır. Bu modellerin, bilincin bir ya da daha fazla özelligini başarıyla modellediği öne sürülmektedir. Bu çalışma varolan bilinç modellerinin değerlendirilmesi için, bu modellerin bilincin felsefece belirlenmiş özellik ve nitelikleri modellemekte ne kadar başarılı olduğuna bakamaktadır. İlk olarak bilinç felsefesinin detaylı bir incelemesinden sonra, bilincin özeliklerinin birleşik ve eklektik bir listesi geliştirilmiştir. Daha sonra bu liste ışığında, bilinci modellediği geliştiricileri tarafından öne sürülen bilgisayar modelleri incelenmiştir. Bu modeller, CLARION, IDA, ACT-R, ve Cleeremans'ın önerdiği bilinç modelleridir. İncelenilen modeller oluşturulan listedeki herbir özelliği ne kadar açıkladıkları bakımından değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
There has been a recent flurry of activity in consciousness research. Although an operational definition of consciousness has not yet been developed, philosophy has come to identify a set of features and aspects that are thought to be associated with the various elements of consciousness. On the other hand, there have been several recent attempts to develop computational models of consciousness that are claimed to capture or illustrate one or more aspects of consciousness. As a plausible substitute to evaluating how well the current computational models model consciousness, this study examines how the current computational models fare in modeling those aspects and features of consciousness identified by philosophy. Following a detailed and critical review of the literature of philosophy of consciousness, this study constructs a composite and eclectic list of features and aspects that would be expected in any successful model of consciousness. The study then evaluates, from the viewpoint of that list, some of the current self-claimed computational models of consciousness, specifically CLARION, IDA,ACT-R and model proposed in the Cleeremans' review and study. The computational models studied are evaluated with respect to each identified aspect and feature of consciousness.