Angle perception on autostereoscopic displays
Autostereoskopik ekranlarda açı algısı
  1. Tez No: 255627
  2. Yazar: ERSİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YARDIMCI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir çok stereoskopik ekran 3B algısını gözlük, kask gibi yardımcı araçlarla sağlamaktadır. Yeni bir stereoskopik ekran teknolojisi olarak, autostereoskopik ekranlar 3B görüntüyü yardımcı aparatsız sunmaktadırlar.Autostereoskopik ekranlarla derinlik ve uzaklık tahmini ile ilgili daha once yapılmış olan çalışmalar, kullanıcıların 3B ekranlarda daha iyi performans sergileyemediğini; bununla beraber 3B ekranların kendine bağlayıcılığının daha da fazla olduğunu ortaya koymuştur.Bu çalışmada üç boyutlu şekil açılarının algısı, 2B, 3B ve gerçek ortamın karşılaştırması yapılarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında autostereoskopik 3B ekran kullanılarak bir deney yapılmıştır. Deneye kırk kişi katılmıştır. Katılımcılardan, iki faklı bakış açısından gösterilen nesnelerin tepe açılarını tahmin etmeleri ve nesnenin profilini çizmeleri istenmiştir. Kullanıcıların, autostereoscopic ekranlarda konilere üstten bakarak 2B ekranlara gore daha iyi tahmin yaptıkları saptanmıştır. Bu da ekrandaki üç boyut algısının daha iyi olduğunu göstermiştir.Sonuçlar göstermektedir ki, katılımcılar geleneksel 2B ekranlara karşın autostereoskopik 3B ekranlarda daha isabetli açı tahmini yapmaktadırlar. Genel olarak katılımcıların çizdikleri nesne profillerindeki ölçülen açılar tahminlerine oranla az da olsa büyüktür. Ayrıca, katılımcılar autostereoskopik 3B ekranlarda 35, 65 ve 90 derece açıları daha büyük, 115 derecelik açıyı daha küçük tahmin etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Stereoscopic displays provide 3D vision usually with the help of additional equipment such as shutter glasses and head gears. As a new stereoscopic display technology, autostereoscopic 3D Displays provide 3D vision without additional equipment.Previous studies of depth and distance estimation with autostereoscopic displays indicate the users do not exhibit better performance in 3D. Yet, they claim 3D displays provide higher immersiveness.In this study, perception of the angle of a 3D shape is investigated by comparing 2D, 3D and Real perception cases. An experiment is conducted using an autostereoscopic 3D display. Forty people have participated in the experiment. They were asked to estimate the vertex angle and draw the projections of the object from two different viewpoints. It is found that users can better estimate the angles on a cone when viewed from the top on an autostereoscopic display. This may contribute positively to 3D understanding of the scene.Results revealed that participants make more accurate angle estimation in autostereoscopic 3D displays than in traditional 2D displays. In general, the participants? angle drawings were slightly higher than their angle estimations. Moreover, the participants overestimated 35, 65 and 90 degree angles and underestimated 115 degree angle in autostereoscopic 3D display.