Determination of the dynamic characteristics and local site conditions of the plio-quarternary sediments situated towards the north of Ankara through surface wave testing methods
Ankara?nın kuzeyindeki pliyo-kuvaterner zeminlerin dinamik karakterlerinin ve yerel zemin koşullarının yüzey dalgası yöntemleri ile belirlenmesi
- Tez No: 255639
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KEREM KOÇKAR, PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara'nın kuzeyindeki Üst Pliyosen'den Kuvaterner'e (Pliyo-Kuvaterner) kadar olan zeminlerin dinamik karakterlerinin mühendislik jeolojisi, jeofizik ve jeoteknik arazi çalışmalarıyla ve yerel zemin koşullarının yüzey dalgası yöntemleri ile belirlenmesini kapsamaktadır. Mühendislik jeolojisi ve jeoteknik zemin karakterizasyonu çalışmalarına bağlı olarak proje alanındaki zemin sınıflandırma sistemleri, sismik tehlike değerlendirmeleri için belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda proje alanındaki bölgesel ve yerel sismik zemin özellikleri, kayma dalgası hızları, yer salınım periyotları ve zemin büyütme oranları ile karakteristik zemin profilleri yüzey jeofiziği yöntemleri yardımıyla belirlenmiştir. Bu çalışmalar, daha önceden yapılmış ve bu çalışma ile yapılan mühendislik jeolojisi ve jeoteknik arazi çalışmalarıyla desteklenerek bir bütünsellik sağlanmıştır. Daha sonra, bölge için detaylı zemin karakterizasyonlarının yapılması sonrası çalışma alanının yerel zemin koşulları ve dinamik zemin karakterleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, zeminlerin sismik karakterizasyonları yapılarak ve yerel zemin koşulları belirlenerek Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla Çubuk ilçesi ve çevresi için sismik tehlike değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the engineering geological and geotechnical characteristics and to perform seismic hazard studies of the Upper Pliocene to Quaternary (Plio-Quaternary) deposits located towards the north of Ankara through surface wave testing methods. Based on a general engineering geological and seismic site characterization studies, site classification systems are assigned in seismic hazard assessments. The objective of the research is to determine the regional and local seismic soil conditions (i.e., shear wave velocities, soil predominant periods and soil amplification factors) and to characterize the soil profile of the sites in this region by the help of surface geophysical methods. These studies have been supported by engineering geological and geotechnical field studies carried out prior to and during this study. By integrating these studies, local soil conditions and dynamic soil characteristics for the study area have been assessed by detailed soil characterization in the region. As a result, seismic hazard assessments have been performed for Çubuk and its close vicinity with the aid of Geographical Information Systems (GIS) through establishing seismic characterization and local soil conditions of the area.