Removal and recovery of nutrients as struvite from anaerobic digestion/CO-digestion residues of poultry manure
Anaerobik olarak tek başına/birlikte bozundurulmuş tavuk gübresi artıklarından strüvit şeklinde nütrient giderimi ve geri kazanımı
- Tez No: 255641
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL N. DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışmanın temel amacı, anaerobik olarak bozundurulmuş tavuk gübresi artıklarından strüvit (MgNH4PO4.6H2O, MAP) çöktürmesi yöntemi ile nütrient giderimi ve geri kazanımını araştırmaktır. Bu amaçla, üç set laboratuar deneyi gerçekleştirilmiştir.Birinci sette, tavuk gübresi ve evsel atık çamurun tek başına ve birlikte bozundurulması laboratuar ölçekli mezofilik anaerobik kesikli reaktörlerde çalışılmış ve reaktör çıktıları ile strüvit çöktürme deneyleri yapılmıştır. Strüvit çöktürmesine etki eden önemli parametrelerin etkileri incelenmiş ve en yüksek olarak NH4-N'de % 89, PO4-P'de % 84 ve KOİ'de % 42 giderimin mümkün olduğu gösterilmiştir. İkinci sette, tavuk gübresi ve mısır silajının birlikte bozundurulduğu büyük ölçekli bir tesisin çıktıları ile strüvit çöktürme deneyleri yapılmıştır. Tesisin katı faz çıktısına asitli fosfor çözünmesi prosesi, fosforca zenginleştirilmiş sıvı elde edebilmek amacıyla başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Dışarıdan Mg ve P eklenmesi ile fosforca zenginleştirilmiş sıvıdaki NH4-N ve PO4-P'nin % 90 dan fazlası geri kazanılırken, yanlızca Mg eklenmesi kısmi NH4-N geri kazanımına yol açmıştır. Üçüncü sette, büyük ölçekli bir tavuk gübresi bozundurma tesisinin çıktıları ile strüvit çöktürme deneyleri yapılmıştır.Bulgular Ca'nın strüvit reaksiyonu üzerinde inhibe edici etkilerinin olduğunu ve strüvit ile birlikte hidroksilapatit ve amorf kalsiyum fosfatların çökmesine yol açtığını göstermiştir.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar temel alındığında, strüvit çöktürmenin anaerobik bozundurulmuş tavuk gübresinde bulunan nütrientlerin geri kazanımı için uygulanabilir bir seçenek olduğu savunulmaktadır. Bu çalışma, tavuk gübresinin uygun şekilde yönetildiği koşulda, Türkiye'nin yerli gübre ihtiyacının dörtte birini karşılayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the removal and recovery of nutrients from anaerobic digestion residues of poultry manure through struvite (MgNH4PO4.6H2O, MAP) precipitation. To this purpose, three sets of laboratory experiments were conducted.In the first set, separate and co-digestion of poultry manure and sewage sludge were studied in laboratory-scale mesophilic anaerobic batch reactors and subsequent struvite precipitation experiments were conducted with the reactors effluents. The effects of important parameters on struvite precipitation were investigated and it is illustrated that up to 89 % of NH4-N, 84 % PO4-P and 42 % COD removals were possible. In the second set, the effluents of a full-scale co-digestion plant utilizing poultry manure and maize silage were subjected to struvite precipitation experiments. Acidic phosphorus-dissolution process was successfully applied to the solid phase effluents to obtain phosphorus-enriched solution. By the addition of external Mg and P more than 90% of NH4-N and PO4-P were recovered from phosphorus-enriched solution, whereas the addition of only Mg led to partial recovery of NH4-N. In the third set, the effluents of a full-scale poultry manure digester were subjected to struvite precipitation experiments. The findings illustrated that Ca has inhibitory effects on the struvite reaction and lead to formation of hydroxlyapatite and amorphous calcium phosphates together with struvite.Based on the results obtained in this study, it is postulated that, struvite precipitation is a viable option for the recovery of the nutrients in the anaerobically digested poultry manure. This study illustrated that, poultry manure, if managed properly, could meet one-fourth of Turkey?s domestic fertilizer demand.