Morphological analyses in Hattusha (Boğazkale/Turkey)
Hattuşaş'ta morfolojik analizler (Boğazkale/Türkiye)
  1. Tez No: 255657
  2. Yazar: PINAR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREAS SCHACHNER, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalısmanın amacı Hattusas antik kenti ve dolayındaki morfolojik özellikleri arastırmaktır. Bu amaç doğrultusunda alanın 1/25000 ve 1/1000 ölçeklerindeki dijital topografik haritaları üzerinde analizlergerçeklestirilmistir.Bu çalısmanın sonuçları, antik kent Hattusas'ın, çoğunlukla kuzeye dönük, eğimi 6-15 derece arasında değisen ve yüksekliği 1000-1250 m arasında olan bir alan içerisinde yer aldığını göstermektedir. Baslıca yapı komplekslerinin tümü 2-15 derece arasında değisen dar bir eğim aralığında yer almaktadır. Sehir surunun topografik bölüm çizgisinden saptığı 5 bölge tespit edilmis, bu sayede sur uzunluğunun azaltıldığı ve belirli bölgelerin sehre dahil edildiği belirlenmistir. Kral Kapı ve Aslanlı Kapı arasında sehir surunun hacmi yaklasık 613966 m3, alanı ise 130682 m2 olarak tespit edilmistir. Doğu ve güney havuzlarının sırasıyla 15400 m3 ve 22160 m3 kapasiteye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Sehir dısında, drenaj havzaları toplamı 0.2713 km2 olan iki potansiyel baraj bölgesi tespit edilmistir. Sehir içinde belirli noktalardan görülebilen alanların arastırılması sonucunda, görünebilirlik ve yükseklik arasında bir iliski olmadığı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the morphological properties of the ancient city Hattusha and its surroundings. To achieve this, the analyses are conducted on the digital topographical maps at 1/25000 and 1/1000 scales.Results of the analyses reveal that Hattusha is located over a north facing surface with slope values of 6 to 15 degrees within an elevation range of 1000 to 1250 m. All main building complexes are confined to anarrow slope interval of 2 to 15 degrees. Five regions are detected where the city wall deviates from the topographic divide resulting in a shorter path and addition of certain areas to the city. The volume of thecity wall between Lion and King?s gates is estimated to be 613966 m3 and covers an area of 130682 m2. Capacity of the eastern and southern ponds is estimated 15400 m3 and 22160 m3, respectively. Two potential dam sites are suggested outside the city with a total drainage basin of 0.2713 km2. For the visibility analysis performed inside the city, no relation is found between the visibility and the elevation of points.