Morphometric and morphological analyses, and anatomical variations of foramina in the intracranial cavity of fixed cadaveric skulls
Fikse kadavra kafalarında intrakraniyel kavitedeki foramenlerin morfometrik ve morfolojik analizleri ve anatomik varyasyonları
- Tez No: 813979
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EREN ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, intrakraniyal kavitenin üç bölgesindeki foramenleri ve önemli anatomik referans noktalarına olan mesafeyi incelemektir. Ayrıca foramenlerin cinsiyete ve vücut tarafına bağlı farklılıklarını ve potansiyel etkilerini araştırmaktır. Yöntemler: Foramenler, 23'ü (%76.6) erkek, 7'si (%23.3) kadın olmak üzere 30 yetişkin formalin ile fikse edilmiş kafalarda bilateral olarak incelendi. Her iki tarafta uzunluklar, derinlik, çaplar, birbirlerine olan mesafe ve kafatasına olan mesafe (mm) ölçüldü. Fikse kadavra kafalarının transvers ve vertikal çapları ölçülerek kraniyel indeksi (KI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study is to examine the foramina and distance to essential anatomical landmarks in the three parts of the intracranial cavity. And we investigated the differences of foramina based on gender and body side and their potantial effects. Methods: The foramina were investigated in intracranial cavity bilaterally in 30 adult formalin-fixed cadaveric heads, 23 (76.6%) males and 7 (23.3%) females. The lengths, depth, diameters, distance to each other, and distance to skull (mm), were measured on both sides. The transverse and vertical diameters of the fixed cadaveric skulls were measured to calculate the cranial index (CI).