The boulevard as a communication tool; Atatürk Boulevard
Bir iletişim aracı olarak bulvar; Atatürk Bulvarı
- Tez No: 255656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tezin temel konusu, artan trafiği hızlandırmak adına yapılan mekansal düzenlemelerden dolayı, bulvarın bir iletişim aracı olarak maruz kaldığı etkileri tartışmaktır. Bu amaçla öncelikle bulvarın tanımı ve tarihi gelişimi açıklanmış ve iletişim bir araç olarak kullanılarak bulvarın sosyal ve teknik yapısı incelenmiştir.Bu açıdan tez, bulvar kavramının mekansal bir iletişim aracı olma özelliğini incelemiştir. Bu deneysel kuramı kanıtlamak için, iletişimin insan ve araç arasındaki ilişkisini de içeren bir tablo hazırlanmıştır. Bulvar üzerindeki ilişkinin niteliği, enlemsel ve boylamsal hareketliliğin kullanımı, ayrıca davranış bilimleri ve proksemiklerin (mekanın yönlendirdiği iletişim) yardımıyla belirlenmiştir. Bulvar ve iletişim arasındaki teorik ilişki ise Ankara Atatürk Bulvarı örneğinde uygulanmıştır. Bulgulardan yola çıkılarak, temelde amaç odaklı bir eylem içeren boylamsal hareketliliğin arttığını; temelde tesadüfi bir eylem içeren enlemsel hareketliliğinde bu artışa oranla azaldığı görülmüştür. Bu durumda da insanlar için yapılmış olan bulvarlarda insan faktörünün öneminin azaldığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is examining the affects and causes of traffic oriented design on the social generation of boulevards in terms of communication. For this purpose, boulevard concept and its historical evaluation are explained. In addition, communication is used as a tool for understanding, combining and examining the social and technical structure of boulevard.In this respect, this thesis aims to explore the boulevard concept with the spatial communication measures. To provide empirical evidence, a chart of categories of communication is prepared in terms of human and machine interposed aspects of communication. The activities of relation along the boulevard are examined by transversal and longitudinal movements with the help of the behavioral sciences and proxemics and the theoretical relation between boulevard and communication is applied on the case of The Atatürk Boulevard, Ankara. It is observed from the findings that, longitudinal movement prior to situated activity is increased, the transversal movement prior to random activity is decreased. This causes the loss of human aspects along the boulevard, which is designed for human.