Karpuzlu Ovası sulama sahasında rezervdeki su miktarı gözönünde bulundurularak CBS (coğrafi bilgi sistemi) yardımı ile uygun ürün deseninin belirlenmesi
According to irrigation planinig into direction supply of water quantity and soil properties at quantity of reservoried water using with gis programme at Karpuzlu Plain irrigation area
  1. Tez No: 255661
  2. Yazar: GÜRBÜZ ATİLLA AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma Karpuzlu Ovası Sulama sahasında S1 ve S2 ana sulama kanalları sınırlarının içerisinde yer almaktadır.Bu çalışma, S1 ve S2 ana sulama kanalları sınırlarının içerisinde bulunan tarım arazilerinin, sulama suyu rezervi miktarının az olduğu sulama dönemlerinde, rezervdeki suyun ekonomik ve akılcı kullanımının bilgisayar programı yardımıyla hızlı ve akılcı bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Bu doğrultuda, sulama yapılan arazilere ait bitki deseni, toprak özellikleri ve sınıfları, yıl için planlanan sulama suyu miktarı ve fiili olarak kullanılan su miktarı değerleri bilgisayar ortamına aktarılmasının ardından ArcGIS 9.1 programı kullanılarak verilerin analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, su tasarrufu sağlanması için, arazi ürün desenin yerfıstığı ağırlıklı olarak tercih edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The study is situated on Karpuzlu lowland irrigation S1 and S2 main channels.The aim that the agriculture of the lands are being found on border on Karpuzlu lowland irrigation S1 and S2 main channels, quantity of irrigation water become a little. The purpose that rationalistic and productive using of water during this time periods edutainmented with using PC programme, plant design, soil classes with the water is thinking to be used in planning, used actual water quantities, analysing of this datas using with using ArcGIS 9.1 Programme at the sufficient irrigation water to be found in time periods establishing the best using of irrigation water how we will use irrigation water in time periods. According to conclusion of our working for water incoming, it seems that plant design should be selected as peanuts.