Tokat çevresinde geleneksel tedavi amacıyla kullanılan bazı bitki karışımlarının optimum antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of optimum antioxidant capacity of some plant mixture used as a folk medicine in Tokat province
- Tez No: 255663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ, DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde antioksidanların gıda sanayinde kullanımı oldukça yaygın olup hemen hemen tükettiğimiz her ürüne antioksidan maddeler ilave edilmektedir. Bunlar gıdaları bozulmaya karşı koruyarak daha uzun süreli saklanmasını sağlarlar. Bu antioksadanlardan bazıları, bütillenmiş hidroksi toluen (BHT), bütillenmiş hidroksi anisol (BHA) gibi bileşiklerdir. Bu maddelerin toksik etkileri olduğundan şüphelenildiği için, son yıllarda, daha güvenli ve ucuz antioksidan maddelerin bulunabilmesi için doğal ürünler üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, Tokat bölgesinde geleneksel tedavide sıklıkla kullanılan 5 adet bitkinin (Achillea biebersteinii Afan., Urtica dioica L., Melissa officinalis L., Malva neglecta Wallr., Viscum album L.) ayrı ayrı ve karışımlar halindeki antioksidan aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kurutulup öğütülmüş bitkilerin ve karışımlarının metil alkol ekstrelerinin serbest radikal giderme aktiviteleri, indirgenme gücü aktiviteleri, süperoksit anyon radikali giderme aktiviteleri belirlenmiş ve total fenolik bileşik tayinleri yapılmıştır. Seçilen bitkilerin değişik kombinasyonlar halindeki karışımlarının antioksidan aktivitesinin, tek başlarına gösterdikleri antioksidan aktiviteden yüksek olduğu anlaşıldı. Bitkilerin ve karışımlarının total fenolik bileşik miktarları ile antioksidan aktiviteleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, antioxidant usage is quite common in food industry and antioxidant substances are supplemented to almost all of the nutriment that we consumed. These substances which are butylated hydroxytoluene (BHT) and butylated hydroxyanisole (BHA) protect the food against the deterioration and contribute the food storage for long time. It is suspected that, these substances used for preservative have some toxic effects. Therefore many researches have been carried out to find new, cheap and safer antioxidant substances lately. Herein it was investigated the antioxidant activity of five different plants (Achillea biebersteinii Afan., Urtica dioica L., Melissa officinalis L., Malva neglecta Wallr., Viscum album L.) used as a traditional medicine grown in Tokat vicinity. Free radical scavenging activity, reducing power activity, superoxide anion radical scavenging activity have been carried out and total phenolic compounds have been determined. The combinations of some mixture plants display higher activity than that of the individual one.