Tokat ili kentsel alanda et ve et ürünleri tüketiminde tüketici kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of factors affecting of consumer decisions on meat and meat products in urban area of Tokat province
- Tez No: 255667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Tokat ilinde yaşayan 300 hanehalkından 2009 yılı Haziran ve Temmuz aylarında yapılan anketlerle elde edilen veriler yardımıyla, et ve et ürünleri tüketim alışkanlıkları incelenmiştir.Tüketicilerin ortalama yaşı 34,19 ve ortalama hanehalkı popülâsyonu 4,17 olarak hesaplanmıştır. Hanehalkları üç farklı gelir grubuna göre incelenmiştir. Hanehalklarının ortalama aylık gelirleri 1608 TL'dir. Bu gelirin yaklaşık %29,34'unu gıda harcamalarına ayırmaktadırlar. Tüketicilerin ortalama aylık gıda masrafları 492,63 TL olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre kişi başına kırmızı et tüketimi 6,83 kg/yıl, kanatlı eti tüketimi 8,15 kg/yıl ve balık tüketimi 13,41 kg/yıldır. En çok tercih edilen kırmızı et çeşitleri, dana eti (%49,06) kuzu eti (%23,22) ve koyun etidir (%15,36). Tüketicilerin en çok tercih ettiği tatlı su balığı çeşidi alabalıktır (%67,00). Ortalama alabalık kilogram fiyatı 6,35 TL'dir. En çok tercih edilen tuzlu su balık türü hamsi (%69,64) ve satış fiyatı 3,85 TL'dir. En çok tercih edilen kanatlı eti (94,66) tavuktur. Kırmızı et tüketenlerin %55,06'sı Kanatlı eti tüketenlerinin %64,41'i Balık tüketenlerin %46,67'si fiyat karşılaştırması yapmaktadır.Tokat ili kentsel alandaki et ve et ürünleri tüketiminin tüketicilerin gelir seviyesi, gıda masrafları, eğitim durumu ve medeni durumla ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada tüketicilerin ambalaj bilgilerine ve gıda güvenlik araçlarına dikkat durumları incelenmiştir. Bunun bir sonucu olarak tüketicilerin Tokat ili kentsel alanda gıda güvenliği konusunda yetersiz bilgiye sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, meat and meat products consumption habit of 300 household in the Tokat province were investigated and data were collected by the survey method in 2009 June and July.The mean age of the consumers was 34.19 and the average of household population was calculated as 4.17. Households were investigated according to three different income groups. Households? income was calculated as 1608 TL per month. Food expenditure of households was 29.34% of household income per month. Average monthly food expenditure was 492.63 TL. According to the research findings, red meat consumption per capita was 6.83 kg/year, white meat consumption per capita was 8.15 kg/year and fish consumption per capita was 13.41 kg/year. The most preferred types of red meat were beef (49.06%), young lamb (23.22%) and mature lamb (15.36%). The most preferred of freshwater fish was trout (67.00%) and average price of trout was 6.35 TL/kg. The most preferred types of sea fish was anchovy 69.64% and sales price of anchovy was 3.85 TL/kg. The most preferred types of poultry were chicken (94.66%). 55.06% of red meat consumers, 64.41% of poultry consumers and 46.67% of fish consumers made price comparisons when buying meat.Consumption of meat and meat products were related to households? income, food expenditures, marital status and educational status in urban area of Tokat province. Besides, paying attention by consumers to food product safety information on product label was studied in this investigation. As a consequence, it was determined that consumers were not insufficiently aware of food safety in urban area of Tokat province.