Periyodik asit yükseltgeni ile anilin, pirol kopolimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Synthesis of aniline - pyrrole copolymers with periodic acid oxidant, characterization and investigation of physical properties
- Tez No: 255668
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Polimerizasyon ortamını asidik yapmak için tetrafloraborik asit (HBF4) gibi bir protonik asitin varlığında, asetonitril çözeltisinde, periyodik asit (H5IO6) yükseltgen olarak kullanıldığında anilin ve pirol monomerlerinin ve değişik miktarlardaki anilin-pirol karışımlarının kimyasal polimerizasyonu araştırılmıştır. Çalışmalar anilin-pirol kopolimerinin HBF4'lü ortamda H5IO6 ile sentezlenebileceğini göstermiştir. Sentezlenen kopolimerler TGA/DTG, UV-görünür, FTIR teknikleri, DC iletkenlik ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Bu çalışmalarla polimerizasyonda kullanılan anilin ve pirol miktarlarının değiştirilmesi ile farklı kombinasyonlarda kopolimerlerin sentezlenebileceği belirlenmiştir. Ayrıca polimer sentezinde kullanılan monomer miktarlarına bağlı olarak kopolimerin iletkenlik ve termal kararlılık gibi özelliklerinin de değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical copolymerization of aniline and pyrrole monomers were investigated in acetonitrile solutions that contain periodic acid, H5IO6, as oxidant, tetrafluoroboric acid (HBF4) as protonic acid used to make the acidic of the polymerization medium, and different amounts of aniline and pyrrole. Studies show that aniline-pyrrole copolymer can be synthesized with H5IO6 in the presence of HBF4. Copolymers synthesized were characterized with TGA/DTG, UV-vis, FTIR techniques, DC conducting measurements. It was observed that aniline-pyrrole copolymer colloids in different combinations were formed depending on the concentration of aniline and pyrrole used. The properties such as conductivity and thermal stability and combinations of the copolymers were highly affected by the monomer concentration used.