2008 beam test of CMS-CASTOR prototype IV ve CMS-HF test of online radiation damage monitoring system
2008 CMS-CASTOR kalorimetresinin dördüncü prototip hüzme testi analizi ve CMS-HF kalorimetresindeki hf fiberlerinin raddam sistemi ile monitörü
  1. Tez No: 255673
  2. Yazar: DİLBER UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
CMS deneyinin bir alt dedektorü olan CASTOR, elektromanyetik ve hadronik bölümlere sahip bir örnekleme kalorimetresidir. Etkileşme noktasından 14,38 m uzağa yerleştirilecek olan CASTOR'un pseudorapidite bölgesi aralığını kapsamaktadır. CASTOR kalorimetresi için en son dizayn edilen prototip IV, kuvartz ve tungsten plakalardan oluşup testleri CERN/SPS H2 hüzme test alanında 2008 yılında yapılmıştır.Bu prototip farklı enerjilerdeki müon, pion ve elektronlarla test edilmiştir. Bu çalışmada bu prototipin, GeV enerjilere sahip elektronlar kullanılarak, kalorimetrenin çözünürlüğü ve doğrusallığı araştırılmıştır. Bu çalışmalara ek olarak, HF kalorimetresinde, 2008-2009 yılında alınan verileri kullanarak HF kalorimetresindeki fiberlerin. radyasyon hasar belirleme sistemi üzerine yapılan analiz sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
CASTOR is a sampling electromagnetic/hadronic calorimeter, to be installed as a sub- detector of the CMS Experiment at the LHC. It is positioned in the very forward region, 14.38 m away from the interaction point and covering the pseudo rapidity range . In order to test the final design of the CASTOR calorimeter, last prototype of the CASTOR was tested at CERN/SPS H2 beam line in 2008. The energy linearity and resolution as well as the spatial resolution of the prototype for the electromagnetic and hadronic showers were studied with electrons, pions and muons during the test beam. In this thesis, energy scan was studied using GeV electrons. Also Radiation Damage Monitoring (Raddam) system of HF calorimeter was studied using data which was taken in 2008-2009.