Tuzluluk ve metal (Cd, Cu) etkisinde kalan tatlı su balığı Oreochromis niloticus'un dokularında Na,K-atpaz aktivitesi ve iyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Na,K-atpase activity and ion levels in the tissues of freshwater fish Oreochromis niloticus following exposure to salinity and metals (Cd, Cu)
  1. Tez No: 255672
  2. Yazar: BERNA KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tatlı su balığı Oreochromis niloticus sadece farklı tuzluluk (0, 2, 4, 8 ppt) derişimlerine ve ayrıca 1 µg/mL kadmiyum ve bakır ile birlikte farklı sürelerde (1, 3, 7, 14 gün) bırakılmıştır. Bu çalışmada O. niloticus'un solungaç ve bağırsak Na+/K+-ATPaz aktivitesinin ve iyon düzeylerinin (Na+, K+, Mg+2, Cl-) ölçülerek, sucul ortamlarda metal toksisitesine tuzluluğun etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre enzim aktivitesinin farklı tuzluluk, metal, etki süresi ve doku tipine göre değiştiği gözlenmiştir. Metal ve tuzluluk etkisinde bulunan balıklarda ortam koşulları ve etki süresine bağlı olarak solungaç ve bağırsak Na+/K+-ATPaz aktivitesinde değişimler bulunmuştur. Sadece tuzluluk etkisinde eğilim artış yönünde, tuzluluk+metal etkisinde azalma yönünde olmuştur. Metal birikimi sadece tuzluluk grubunda değişmezken, metal+tuz grubunun etkisinde eğilim artış yönünde olsa da, azalmalar da görülmüştür. İyon düzeylerinde de etki süresine bağlı olarak değişimler gözlenmiştir ve genel eğilim azalma yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Freshwater fish Oreochromis niloticus were exposed individually to different salinity (0, 2, 4, 8 ppt) concentrations alone and together with 1 µg/mL of cadmium and copper for different periods (1, 3, 7, 14 days). The aim of this study was to investigate the effects of salinity on metal toxicity by measuring the activity of Na+/K+-ATPase and ion (Na+, K+, Mg+2, Cl-) levels in the gill and intestine of O. niloticus.Results showed that enzyme activity varied depending upon salinity, tissue, metal and exposure duration. Na+/K+-ATPase activity changed in fish exposed to both metal and salinity in relation to exposure conditions and duration. In salinity alone group, the declining trend in enzyme activity was observed, whereas there was increasing trend in the metal+salt mixture group. There was no significant metal accumulation in salinity alone group, though there were some increases in the metal+salt mixture group, despite few decreases. There were also alterations in ion levels regarding exposure conditions, general trend being as decreases.