Segmentation of brain region of MRI's and omparisons between autistic and healthy adolescent
MRI görüntülerde beyin bölgelerinin çıkarılması ve otistik ve sağlıklı ergenlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 255675
  2. Yazar: JALE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY İBRİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
MR görüntü işleme konularında özellikle beynin belirli bölgeleri üzerinde seri işlem kararı gerektiğinde ve bu bölgelerin çıkarılması söz konusu olduğunda segmentasyon önemli bir yer tutmaktadır. Bu tip medikal işlemler, hızlı işlem yeteneğiyle birlikte maksimum doğruluk koşulunu gerektirmektedir. Bu çalışmada beyin k-means algoritması kullanılarak segmente edilmiştir. Ön işleme için global ve adaptif eşikleme teknikleri ve sonraki aşamada morfolojik operasyonların birleşimi kullanılmıştır.Ayrıca bu aşamadan sonra asıl amaç belirli beyin hastalıkları arasından, otizm hastalığını tespit edecek bölgesel farklılığı ortaya koymaktır. Ç alışmada otizm teşhisi konulmuş 17 yaşındaki 5 kadın hastaya ve tipik gelişimdeki ortalama 17 yaşındaki 10 kadına ait nörolojik görüntüler kullanılmıştır. Parametre olarak kullanılan, 1.5 mm kalınlığındaki dual-echo fast spin echo veri setleri, MR görüntü tarayıcılarıyla elde edilen kesitlerden oluşmaktadır. Sonuçların kalitesi ve sağlamlığı bu görüntülerin homojenli ğine bağlıdır. Son olarak nörolojik görüntüler gri madde ve beyaz madde bölgelerine ayrılmıştır ve tüm beyinle birlikte bu dokuların volümetrik ölç ümleri hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki sonuçları hesaplamak için bağımsız iki grup arası farkların t-testi olarak adlandırılan istatistik yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important subject in the processing MR image is segmentation, especially extraction of the brain regions, which is part of the decision of urgent operation on brain.This type medical operations need speed up process with maximum accuracy. In this study, brain is segmented by using k-means algorithm. A combination of global, adaptive thresholding techniques and at the next stage morphological operations were used for preprocessing.Moreover after this stage the main aim was setting out in the regional different of specified brain disorders to detect autism disease. Neuroimages which belong to 5 female patients in 17 years old who are diagnosed with autism and 10 female adolescents averaging 17 years old who have Typical Development were used. The parameters were slices consisted of 1.5 mm tickness dual-echo fast spin echo data sets that are acquired through MRI scanners. The quality and robutness of the results of this study depend on the homogenity of MRIs. Finally neuroimages were segmentated to gray matter and white matter and volumetric measuments were calculated for whole brain and of these issue types. To compare the results between the groups, Independent sample t-tests analysis results were assessed.