Ranitidin ve Naproksen'in koagülasyon ile giderim özelliklerinin incelenmesi
Examinatiton of removal properties of Ranitidine and Naproxsen BY coagulation
- Tez No: 255676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada mide ilacı grubundan Ranitidin ve ağrı kesici gurubundan Naproksenin demir çamuru, alüm ve FeCl3 tarafından koagülasyonla giderim özellikleri incelenmiştir. Her iki ilacın da uygulanan koagülanta bağlı olarak farklı giderim sonuçları olduğu görülmüştür. Demir çamuru kullanarak yapılan koagülasyonda verim her iki ilaç içinde %0-72 arasında değişmektedir. Alüm kullanılarak yapılan koagülasyonda elde edilen verim sadece Ranitidin için %0-8 arasındadır. Naproksen için ise uygulanan tüm koagülantlarda her hangi bir giderim sağlanamamıştır. FeCl3 kullanılarak yapılan koagülasyonda ise giderim verimin Naproksen için %0-24 arasında Ranitidin için %0-15 arasında değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal characteristics of Ranitidine from the class of gastric medications and Naproxen from the class of painkillers were examined by coagulation process using iron sludge, alum, and FeC13 as coagulants. These two different drugs were found to be coagulated at certain rates by each coagulant. In coagulation experiments using iron sludge, efficiencies varied from 0 to 72 %. Efficiencies were between 0 and 8 % for Ranitidine, and no efficiency was achieved for Naproxen for coagulation using alum as coagulant. Finally, in coagulation using FeC13, removal efficiencies were between 0 and 24 % for Naproxen, and between 0 and 15 % for Ranitidine.