Çeşitli analitik yöntemlerle ranitidin HCl'in miktar tayinlerinin incelenmesi
- Tez No: 6414
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Ranitidin HCI tayini için yeni bir potansiyometrik yöntem geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar arjantometrik ve susuz ortam titrasyonunkilerle karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak ranitidin HC1, ITK-densitometrik ve voltametrik yöntemlerle de incelenmiştir. Voltametrik yöntemle ranitidin molekülünün yükseltgenmesine da yalı mekanizma reaksiyonları incelenmiş ve belli koşullarda molekülün altı elektron kaybı ile yükseltgendiği aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY A novel potentiometric method has been perfected for the deter mination of ranitidine HC1. The results obtained were checked by the traditional methods of argentometric and non-aqueous titrations. In addition TLC-densitometric and vol tamrne trie methods were also employed. Additionally mechanism of the reactions Were examined based on the oxydation of ranitidine molecule by voltammetric method, it was elucidated that the oxydation of the molecule in definite conditions runs with the loss of six electrons.