B-glikozidaz enziminin Bornova misketi üzümünden izolasyonu, saflaştırılması ve bazı biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Isolation, purification and determination of some biochemical properties of ß-glucosidase from grape (muscat of Bornova)
  1. Tez No: 255678
  2. Yazar: VAHAP AYKUT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Bornova Misketinden izole edilen ve kısmen saflaştırılan ß-glikozidazın (ßG, EC 3.2.1.21) bazı biyokimyasal özellikleri (optimum pH, optimum sıcaklık, termal inaktivasyon ve inhibitörlerin etkisi) araştırılmıştır.Enzimin optimum pH değeri 5.0 olarak bulunmuş, pH 4.5-6.0 aralığında yüksek aktiviteye sahip olduğu saptanmıştır. Enzimin optimum sıcaklığı 55°C dir. Enzim 45-70°C arasındaki sıcaklıklarda yapılan kinetik çalışmalarda % 70'in üzerinde aktivite göstermiştir. Termal inaktivasyon çalışmalarına göre sıcaklık arttıkça enzimin kD değeri artmış buna rağmen yarı ömür süresi ve D değeri azalmıştır. Enzimin aktivasyon enerjisi (Ea) ve Z değeri sırasıyla 120.99 kj/mol (r²=0.9776) ve 18.08°C (r²=0.9750) olarak hesaplanmıştır. İnhibitörlerin (Ca+2, D-glikoz, etil alkol) enzim üzerine etkileri incelenmiş farklı inhibisyon oranlarının inhibitörlerin konsantrasyonlarına bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was undertaken to determine some of the biochemical properties (optimum pH, optimum temperature, heat inactivation, and effect of inhibitors) of ß-glucosidase (ßG, EC 3.2.1.21) which was isolated from Muscat of Bornova grape and partially purified.The optimum pH for ß-glucosidase activity was found to be 5.0 and the enzyme showed high activity over a broad pH range of 4.5-6.0. The optimum temperture for ß-glucosidase activity was 55 °C. Enzyme activity was more than 70% between 45-70°C. According to thermal inactivation studies kD values increased as the temperature increased whereas half-life and D values decreased. Energy of activation (Ea) and Z values were found to be 120.99 kj/mol (r²=0.9776) and 18.08°C (r²=0.9750), respectively. Ca+2, D-glucose and ethyl alcohol inhibited the enzyme at varying degrees depending the concentration.