Doğal liken metaboliti usnik asitten yeni ligandların sentezi, antidiyabetik, nöroprotektif, antidepresan ve antioksidan etkilerinin belirlenmesi
Synthesis of new ligands from natural lichen metabolite usnic acid and determination of their antidiabetic, neuroprotective, antidepressant, and antioxidant effects
- Tez No: 937245
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN, PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada bir liken metaboliti olan usnik asidin dopamin, histamin, vanililamin, 4-aminofenol, 3-aminofenol, 2-aminofenol ve 4-aminomorfolin ile etkileştirilerek UADOPL, UAHİSL, UA4-AFL, UA3-AFL, UA2-AFL, UA4-AML ve UAVAL olarak kodlanan Schiff baz türevleri sentezlendi ve kimyasal yapıları spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. UADOPL, UAHISL ve UAVAL molekülleri ilk defa, bu çalışmada azometin bağı üzerinden iki doğal moleküllün birbirine bağlanmasıyla sentezledi. Usnik asit ve sentezlenen Schiff bazlarının α-glukozidaz, α-amilaz, asetilkolin esteraz (AChE), butirilkolin esteraz (BChE), monoaminoksidaz (MAO-A ve MAO-B) enzimlerine karşı inhibisyon etkileri araştırıldı. Sentezlenen moleküller AChE, BChE ve MAO-B enzimlerine karşı çok zayıf inibitörler olarak davranmalarına karşın UADOPL ve UA2-AFL molekülleri hem α-glikozidaz hem de α-amilaz enzimini çok güçlü bir şekilde inhibe ederek güçlü antidiyabetik ajanlar olarak dikkat çekmişleridir. Sentezlenen moleküller arasında UA2-AFL klorjilin HCl'e nazaran daha zayıf bir MAO-A inhibitörü olarak davranmasına karşın dikkate değer bir antidepresan etki sergilemiştir. Tüm moleküller ABTS ve DPPH radikallerini çok güçlü bir şekilde süpürerek çok güçlü antioksidan potansiyel ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff base derivatives coded as UADOPL, UAHISL, UA4-AFL, UA3-AFL, UA2-AFL, UA4-AML, and UAVAL were synthesized by interacting usnic acid, a lichen metabolite, with dopamine, histamine, vanillylamine, 4-aminophenol, 3-aminophenol, 2-aminophenol, and 4-aminomorpholine, and their chemical structures were elucidated by spectroscopic methods. The molecules UADOPL, UAHISL, and UAVAL were synthesized for the first time in this study by bonding two natural molecules via an azomethine bond. The inhibitory effects of usnic acid and synthesized Schiff bases against α-glucosidase, α-amylase, acetylcholine esterase (AChE), butyrylcholine esterase (BChE), and monoamine oxidase (MAO-A and MAO-B) enzymes were investigated. Although the synthesized molecules act as very weak inhibitors of AChE, BChE, and MAO-B enzymes, UADOPL and UA2-AFL molecules attracted attention as potent antidiabetic agents by inhibiting both α-glucosidase and α-amylase enzymes very strongly. Among the synthesized molecules, UA2-AFL exhibited a remarkable antidepressant effect, although it acted as a weaker MAO-A inhibitor than clorgyline hydrochloride. All molecules exhibited high antioxidant activity by scavenging ABTS and DPPH radicals very strongly.