Karaman ili şartlarında yetiştirilecek macar fiği+arpa karışımında uygun karışım oranının saptanması üzerine bir araştırma
Research on determination of proper seed mixture ratio of hungarian vetch and barley to be grown under conditions of Karaman
  1. Tez No: 255690
  2. Yazar: SERPİL BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, Karaman ili ekolojik koşullarında yetiştirilecek Macar fiği (Vicia pannonica Crantz)+arpa (Hordeum vulgare L.) karışımında uygun karışım oranının saptanması amacıyla 2008-2009 vejetasyon döneminde, Karaman Merkeze uzaklığı 7 km olan Dereköy köyünde yürütülmüştür. Araştırmada, Macar fiği ve arpanın saf ekimleri ile farklı tohum karışımlarında (%80 Macar fiği+%20 arpa, %60 Macar fiği+%40 arpa, %40 Macar fiği+%60 arpa, %20 Macar fiği+%80 arpa) bitki boyu, yeşil ot ve kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi incelenmiştir. Ayrıca karışımlarda, Macar fiğinin karışımın yeşil ot ve kuru ot verimine katılma oranları ile oransal verim toplamı değerleri saptanmıştır. Tarla denemesi, dört tekrarlamalı Tesadüf Blokları deneme desenine göre yürütülmüştür.Araştırma sonuçları, karışım oranının bitki boyu, yeşil ot ve kuru ot verimi, oransal verim toplamı, yeşil otta ve kuru otta Macar fiği oranı, ham protein oranı ve verimini istatistiksel olarak önemli derecede etkilediğini göstermiştir. Tohum karışımında arpa oranı arttıkça, genellikle yeşil ot ve kuru ot verimi ile ham protein verimi artmıştır. Buna karşılık, ham protein oranı düşmüştür. Macar fiğinin karışımının yeşil ot ve kuru ot verimine katılma oranı tohum karışımındaki oranından daha düşük olmuştur. En yüksek oransal verim toplamı değeri %40 Macar fiği+%60 arpa içeren karışımdan elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanılarak, Karaman ili koşullarında ot verimi ve kalitesi ile ekolojik kaynakların daha etkin kullanımı açısından %40 Macar fiği+%60 arpa karışımının en uygun karışım olduğu, ancak daha dengeli bir karışım için uygun ekim zamanının saptanmasına yönelik araştırmalar yürütülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the most proper seed mixture ratio of Hungarian vetch (Vica pannonica Crantz) and barley (Hordeum vulgare L.) to be grown under ecological conditions of province Karaman in the Dereköy Village, 7 km far from province Karaman during the growing season of 2008-2009. In the research, plant height, green and dried herbage yield, crude protein ratio and yield of pure sowings of Hungarian vetch and barley as well as their different seed mixtures such as 80% Hungarian vetch+20% barley , 60% Hungarian vetch+40% barley, 40% Hungarian vetch+60% barley, 20% Hungarian vetch+80% barley were studied. In addition to these, contribution ratios of Hungarian vetch to the green and dried herbage yields of the mixtures and relative yield totals of mixtures were determined. The experiment was arranged in a completely randomized block design with four replications.Results of the research showed that plant height, green and dried herbage yield, relative yield total values, ratios of Hungarian vetch in the green and dried herbage yield as well as ratio and yield of crude protein were statistically significant influenced by ratio of seed mixture. Increasing ratio of barley in the seed mixture increased green and dried herbage yield as well as crude protein yield while it decreased crude protein ratio. Ratios of Hungarian vetch in the green and dried herbage yield were lower than those in the seed mixture. The highest value of relative yield total was obtained from the seed mixture of 40% Hungarian vetch+60% barley. From the results of the study, it was concluded that the most proper seed mixture of Hungarian vetch and barley in hay yield and quality as well as in most effective using the ecological resources under conditions of province Karaman was the seed mixture of 40% Hungarian vetch+60% barley, but further research on the determination of most proper sowing time of the mixture is needed to obtain more balanced mixture of Hungarian vetch and barley.