Çatalan içmesuyu iletim hattında kazık temel uygulaması
Application of pile foundation on the Çatalan drinking water transmission line
  1. Tez No: 255691
  2. Yazar: RAHŞAN GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Adana ili Karaisali ilçesi Topalak köyü civarından geçen Çatalan İçme suyu İsale Hattının dolgu menfez geçişinde, oturma ve kaymadan dolayı 2006 yılında hasar meydana gelmiştir. Bunun sonucu olarak Adana merkez Seyhan ilçesi üç gün susuz kalmıştır.Sorunun çözümü için gerekli araştırmalar yapılmış ve dolgu menfez geçişini temsil edebilecek şekilde derinlikleri 6-15 metre arasında değişen 3 adet sondaj açılmıştır. Bu sondajlardan ve yakın civardaki isale hattı yamaçlarından alınan numunelerin incelenmesi sonucu bazı bilgiler edinilmiştir.Bu yüksek lisans tez çalışmasında dolgu malzemesinin ve ana kayanın jeolojik-jeoteknik özellikleri incelenerek kazık temel yapılmasının uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Damage occurred in one of the fills of the Çatalan drinking water transmission line near the Topalak village of Karaisali town, Adana due to settlement of the fill in 2006. Consequently, water outage occurred in Seyhan, a central town of Adana, for three days.To solve the problem necessary investigations were made and 6-15m deep three holes to represent the fill were drilled. From these drillings and the investigation of the samples taken from local outcrops, some information is gained.In this study, geological and geotechnical characteristics of the fill material and the bedrock have been determined and appropriateness of pile foundation the damaged region was investigated.