Ring ve kompakt ipliklerde sürtünme katsayısının ve iplik tüylülüğünün pilling üzerine etkisi
The effect of friction coefficient and yarn hairiness on the pilling of ring and compact yarns
  1. Tez No: 255696
  2. Yazar: EMEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVHAN MÜGE YÜKSELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kumaşlarda oluşan pilling, kumaşın kullanımı sırasında önemli birsorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarpilling'i azaltma yönünde olmuştur. Bu çalışmada pilling'e neden olanfaktörler üzerinde, iplik inceliği, iplik türü (Ring, Com4), iplik sürtünmekatsayısı ve iplik tüylülüğü incelenmiştir.Bu amaçla çalışmada % 100 pamuk ve iki farklı sistem (Ring, Com4) ileeğrilmiş, dört farklı numarada ( Ne 24, Ne 30, Ne 40, Ne 60) toplam sekizfarklı iplikten süprem örme kumaş üretilmiştir. İpliklerin numara, abrasyon,büküm, mukavemet, % uzama, iplik tüylülüğü, sürtünme katsayısı vekumaşların pilling testleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre iplik tüylülüğü ve pilling miktarı arasındapozitif korelasyon bulunmuştur. İplik tüylülüğü azaldıkça pilling sonuçlarındaiyileşme meydana gelmiştir. Ring ve kompakt ipliğinde numara arttıkçasürtünme katsayısında artış gözlemlenmiş ve aynı şekilde ipliklerin pillingdeğerlerinde de artma meydana gelmiştir. Buna bağlı olarak sürtünmekatsayısı ve pilling arasında pozitif korelasyon vardır denilebilir. Bu sonuçlaragöre tüylülük azaldıkça sürtünme katsayısında artma gözlenmiş oluparalarında ters orantı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pilling is an important problem during the usage of the fabrics.The researches made till today has become to reduce the pilling. The factorswhich cause to pilling have been studied. It is known that yarn hairiness hasan important effect on pilling. Therefore, new spinning systems have beenstarted to enhance alternatively to the conventional spinning methods.Compact spinning can be given as an example to this. Mainly, because thehairiness of the compact yarn is less than the ring spinning system.In this work, hairiness on pilling and the friction of coefficient havebeen both studied. For this purpose, the effect of yarn hairiness and thefriction of coefficient on pilling were studied on the knitted fabrics whichwere produced by producing eight different lineer densities (Ne 24, Ne 30, Ne40, Ne 60) of 100% cotton yarns which were spinned with two differentsystems (ring, compact).As a result, it has been found that there is a positive correlationbetween ring-spun yarn hairiness and the pilling, on the other hand, there is anegative correlation between friction of coefficient and pilling. Accordingly,there is also a negative correlation between the friction of coefficient andhairiness of the ring-spun yarn. In other words, as the hairiness increases thefriction of coefficient of the ring-spun yarn decreases. However, on thecompact yarns no correlation were observed between the hairiness andfriction of coefficient; it was found that as the hairiness decreased the pillingof the fabric were also decreased which is produced from compact yarn.