Yule-Nielsen denkleminin ambalaj rotogravür'de basılan farklı malzemelere uygulanarak optimum verilerin oluşturulması
Forming optimum data by applying Yule-Nielsen equation to different printed materials in packaging rotogravure
  1. Tez No: 255716
  2. Yazar: MEHMET CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Rotogravür baskı matbaacılıkta kullanılan temel baskı sistemlerinden birisidir. Özellikle ambalaj sektöründe çoğunlukla kullanılmaktadır. Ambalaj rotogravür baskıda çok farklı malzemelere baskılar yapılır. Bunların arasında öncelikle Kuşe, Polyester, OPP ve PVC sayılabilir. Bu malzemelere yapılan baskıların kalitesi kendi aralarında değişiklik göstermektedir.Baskı kalitesinin ölçümü çeşitli cihazlarla yapılabilmektedir. En önemlileri ise spektrofotometre ve densitometredir. Bu cihazlarla baskı malzemesi üzerindeki densite değeri, nokta kazancı, nokta alanı, trapping, kalıp v.b. ölçümler yapılabilir. Bu ölçümlerden biri olan nokta alanı ölçümü, önemli bir baskı kalitesi kriteridir. Bu ölçümleme iki denkleme dayanmaktadır. Bu denklemlerden biri Murray-Davies diğeri ise Yule-Nielsen denklemidir. Murray-Davies denklemi nokta alanının fiziksel ve optiksel etkiye dayanarak yüzde olarak şişme değerini verir. Yule-Nielsen denklemi ise optiksel etkiyi gözardı ederek sadece fiziksel olarak nokta alanının yüzdesini verir. Bu optiksel etki malzemeden malzemeye değiştiği için denklem üzerindeki n değeri farklı alınmaktadır. Bu n değerine bağlı olarak ideal fiziksel nokta alan ölçümü yapılabilmektedir.Çalışmada Yule-Nielsen denklemi dikkate alınarak denklem üzerindeki n değerinin bulunması için gerekli çalışmalar yapılmıştır.Öncelikle optimum baskı şartlarının anlaşılması için ilgili kaynaklar taranmış ve ideal baskı şartları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonra baskı malzemelerine göre 60 ve 70'lik tram sıklığında iki takım silindiri oluşturulmuş ve beş farklı test baskı yapılmıştır. Test baskıları: 80g/m2 iki farklı kuşeye, 12 mikron Polyester'e ters ve 30 mikron OPP'ye düz ve ters olarak cyan, magenta, sarı ve siyah renkte mürekkep ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler cyan, magenta ve siyah renkler üzerinden yapılmıştır.Kalıp silindirleri ve bütün test baskılar stereomikroskop altında görüntülenip %40 ve %50'lik alanların fiziksel ölçüm değerleri ilgili program ile hesaplanarak bulunmuştur. Genelde baskılardan 10 tane örnek alınıp bunların ortalama değerleri bulunmuştur.Bu ölçümlerle birlikte baskıların CIELab, densite, baskı kontrast ve nokta şişmesi değerleri de ölçülmüştür.Son olarak bulunan nokta alanlarının fiziksel şişme değerlerine göre malzemelerin n değerleri bulunmuştur. Burada optimum baskı şartlarına göre cyan, magenta ve siyah renklerin farklı malzemelerdeki optimum n değerleri elde edilmiştir.Bunların yanında bulunan kalıp silindir değerleri ve baskıdaki nokta alanlarının fiziksel değerleri bulunmuş ve bunların baskı kalitesine etkisi yorumlanmıştır.Bütün bu değerler ambalaj rotogravür baskıda baskı kalitesinin iyileştirilmesine ve standart değerlerde kontrol edilmesine imkan verecektir.Aralık 2009Mehmet CAMGÖZ
Özet (Çeviri)
Rotogravure printing is one of the basic printing techniques in printing industry. It is used especially in packaging sector. In packaging rotogravure printing, it is printed on many different materials such as coated paper, polyester, OPP and PVC. Printing quality on these materials may vary.The measurement of the printing quality can be done with various instruments such as spectrophotometers and densitometers. These instruments can measure density, dot gain, dot area, trapping and plate on printing materials. Dot area measurement is an important criteria for printing quality. This measurement is based on two equations: Murray ? Davies equation and Yule ? Nielsen equation. Murray ? Davies equation gives gain value based on physical and optical effect of dot area. However, Yule ? Nielsen equation ignores optical effect and gives only the physical percentage of dot area. This optical effect may vary from material to material so that the n value is a variant. Based on this n value, ideal pysical dot area measurement can be done.In this paper, necessary procedures have been done in order to find the n value of the Yule ? Nielsen equation.First of all, the related resources were scanned to find out optimum printing conditions and the ideal printing conditions were determined. Then, according to printing materials, two sets of cylinders with 60 and 70 screen ruling were formed and five different test prints were made. Test prints were performed on two different coated papers with 80 g/m², reverse printing on 12 microns of Polyester, flat and reverse printing on 30 microns of OPP with cyan, magenta, yellow and black inks. Evaluations were made on cyan, magenta and black inks.Cylinders and all test printings were observed with stereomicroscope and these were calculated with a program related to pysical measurement values of 40% and 50% of tone area. Generally, ten samples from prints were taken and the average values of these samples were obtained.With these measurements, CIELab, density, print contrast and dot gain values of prints were calculated.Lastly, the n values of the materials were determined, according to physical gain values of dot areas. In the present study, optimum n values of cyan, magenta and black inks on different materials were determined, according to optimum printing conditions.Cylinder values and physical values of dot areas in printing were established and their effects on printing quality were interpreted.All of these values will allow us to improve and control printing quality in standart values in packaging rotogravure printing.December 2009Mehmet CAMGÖZ