Ameliyathane yönetimi tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması
Operatıngroom management attıtudes questıonaıre (ORMAQ) valıdıty and relıabılıty study
- Tez No: 301384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, Helmreich ve Schaefer tarafından geliştirilmiş ve Steven Yule, tarafından İngiltere'de kullanılmak üzere uyarlanmış (2004) olan Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği'nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma evrenini İstanbul ilinde yer alan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyathane ekibinde çalışan 372 kişiden oluşmuştur.Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği 78 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin dil eşdeğerliğinin/uyarlamasının sağlanması için Türkçeye çevirisi, geri çevirisi ve ön uygulaması yapılmıştır. Uzmanların önerileri doğrultusunda maddeler tekrar gözden geçirilerek ölçekteki madde sayısı değiştirilmemiştir. Kapsam geçerliğinin sınanması sırasında 10 uzmandan görüş alınmış, öneriler doğrultusunda değişiklikler yapılmıştır.Ölçek maddelerinin puan ortalaması 1,89 ile 4,72 arasında, alt boyutlarının puan ortalaması ise 3,02 ile 4,57 arasında saptanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarının test- tekrar test puanlarının korelasyon katsayısı 0,57 ile 0,85 değerleri arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a methodologic study for the purpose of examining the validity and reliability for Turkish population of the“ Operating Room Management Attitudes Questionaire ”which was developed by Helmreich and Schaefer and used by Steven Yule in Scotland (2004).The research population was a total of 372 surgical team members? who worked at İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital.Operating Room Management Attitudes Questionnaire consists of 78 items. To provide the language equivalency and customization of the scale, precise translation into Turkish, translation back into English and preliminary applications has been made.The items reviewed in accordance to the suggestions of experts and the number of items in the scale was unchanged. During the content validity tests, opinions of ten expert received and changes were made in accordance to recommendations.The average scores of items in scale were between 1.89 and 4.72, The average scores of subscales were between 3.02 and 4.57. The correlation coefficient values of the test repetation of subscale scores were between 0.57 and 0.85.