Investigation of hydrogen and/or methane production from some agricultural residues by supercritical water gasification
Bazı tarımsal atıklardan süperkritik su gazlaştırması ile hidrojen ve/veya metan üretiminin araştırılması
- Tez No: 255726
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalısmada, bazı tarımsal atıkların kritik üstü suyla gazlastırılması yöntemiyle hidrojen ve/veya metan üretimi incelenmistir. Bu çalısmanın amacı maksimum hidrojen ve/veya metan elde etmek için en uygun reaksiyon kosullarının belirlenmesive gazlaşma ürünlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir.Kullanılan hammadde türü, reaksiyon sıcaklığı, katalizör türü gibi değişkenler yardımıyla gaz üründe en yüksek hidrojen eldesi için en uygun reaksiyon kosullarını belirlemek amacıyla arastırmalar gerçeklestirilmistir. En uygun reaksiyon kosullarını belirlemek amacıyla, kritik üstü su gazlastırması yöntemiyle elde edilen ürünler farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen and/or methane production from some agricultural biomasses by supercritical water gasification were investigated. The scope of this work was to identify the reaction conditions to obtain maximum hydrogen and methane yield and to investigate the factors influencing the gasification products.Some parameters like feedstock type, reaction temperature, type of catalyst were investigated to determine the optimum reaction conditions for the maximum recovery of hydrogen in the product gas. Different analysis techniques were used to characterize the supercritical water gasification products.