Optimum design of a wind measurement tower by using finite element method
Rüzgar ölçüm kulesinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile optimum koşullarda dizayni
- Tez No: 255725
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde, çevresel faktörler ve enerji arzını çeşitlendirebilme gereksinimi gibi nedenlerden ötürü, alternatif enerji kaynaklarına olan yönelim dikkat çekici boyutlarda artmaktadır. Bir enerji kayağı olarak rüzgâr da, mevcut kurulu üretim sistemleri ve gelecek yıllarda kurulması planlanan ilave sistemler kıstaslarıyla değerlendirildiğinde, güneşe ile birlikte en cazip enerji kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır.Kurulması planlanan bir rüzgâr enerji santralinin başarısı, ön fizibilite çalışmasının doğru ve eksiksiz yapılmasıyla sağlanabilir. Planlanan yatırımın yapılacağı bölgenin, rüzgâr potansiyelinin yeterliliği ve mevcut potansiyele uygun ekipmanların kullanılması hayati önem arz etmektedir. Bahsi geçen çalışmaların eksikliği, iş gücü ve finansman kaybının yanı sıra, kurulan sistemin başarılı bir şekilde çalışamamasına da sebebiyet verebilir.Yukarı da bahsedilen sebeplerden ötürü, rüzgâr enerji santrali kurulmadan önce, en az bir yılı kapsayacak şekilde, ilgili bölgede ?Rüzgâr Potansiyelinin Belirlenmesi? çalışmaları yürütülmektedir. Modern teknolojilerde bu çalışmalar, ölçüm ekipmanlarının 60 ila 120 metre arasındaki uzunlukta çelik kuleler üzerine yerleştirmesi ile gerçekleştirilmektedir.Bu tez çalışmanın ana omurgası da, rüzgar potansiyelinin belirlenmesinde kullanılacak bir rüzgar ölçüm kulesinin en uygun şartlarda tasarımıdır. Kulenin yüksekliğinin belirlenmesi, kullanılacak malzemenin seçimi, montaj çeşidi ve yapısal özellikleri de çalışmalar kapsamındadır. Tasarımın uygulanabilirliği ise, elde edilen sonuçlar ışığında bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ?Sonlu Elemanlar Analizi? yardımıyla denetlenecektir.
Özet (Çeviri)
Alternative energy resources have become more attractive due to the environmental issues and the insecure supply chain of the conventional energy resources. As a clean and renewable type of energy resource, wind power is developing rapidly at global level. Currently established systems and future projections demonstrate that the wind and the sun will be the leading resources in the energy production market.Before building a community wind project, extensive research must be done to assess the area?s wind energy resource and to determine how financially practical the project will be. Because wind resource assessment determines the feasibility of the project, it is one of the most important steps developers must take before beginning project development.A proper wind resource assessment is a pre-condition for successful wind power project development and implementation. Therefore, reliable on site measurements are very important. As data needs to be collected over long periods of time, considerable attention needs to be paid to the design of site-specific measurement systems.?Wind Resource Assessment Projects? are performed in order to determine the wind potential of the candidate land. In modern systems, wind potential is assessed via different types of sensors which are raised into the air over steel ?Wind Assessment Towers?. The lengths of these towers are varying between 60 to 120 meters.In this ?Master of Science Thesis? study, a steel wind measurement tower will be designed in optimum conditions by using finite element method. Determination of the length of the tower, material selection, assembly styles and some other important parameters are also covered during the design steps.Engineering productibility of the design will tested in the computer environment by using finite element analysis techniques.