Etlik piliç karma yemlerine ilave edilen esansiyel yağ karışı ve üzüm çekirdeği ekstraktının performans, besin madde sindirilebilirliği, bağırsak mikrobiyolojisi üzerine etkileri
The effect of essential oil blends and grape seed extract supplementation to broiler chicken diets on growth performance, nutrients digestibility, intestinal microbiology
  1. Tez No: 255730
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BASMACIOĞLU MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada etlik piliç karma yemlerine tek veya birlikte ilave edilen esansiyel yağ karışımı ve üzüm çekirdeği ekstraktının performans, besin madde sindirilebilirliği ve bağırsak mikrobiyolojisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada bir günlük 480 adet Ross-308 genotipinde erkek etlik civciv 4 tekerrürlü (30 hayvan/tekerrür) 4 gruba rastgele dağıtılmıştır. Denemede oluşturulan muamele grupları: Kontrol: esansiyel yağ karışımı veya üzüm çekirdeği ekstraktı içermeyen, EYK: 300 mg/kg esansiyel yağ karışımı ilavesi, ÜÇE: 4.36 g/kg üzüm çekirdeği ekstraktı ilavesi, EYK+ÜÇE: 300 mg/kg esansiyel yağ karışımı + 4.36 g/kg üzüm çekirdeği ekstraktı ilavesi şeklindedir.Çalışmada piyasadan temin edilen 6 farklı esansiyel yağın (anason, biberiye, defne, karanfil, kekik ve kimyon) in vitro ortamda Salmonella ve Esherichia coli mikroorganizmaları üzerine MIC değerleri saptanmış en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip kekik (% 56.25), karanfil (% 28.75) ve kimyon (% 15.00) esansiyel yağları arasında karışım oluşturulmuştur.EYK ilavesi 0-7 ve 7-14., ÜÇE ilavesi 7-14. günlerde canlı ağırlık artışını kontrole göre önemli düzeyde (P0.05). Yeme ÜÇE ilavesi karkas ağırlığını kontrol grubuna göre önemli düzeyde (P0.05). EYK ve ÜÇE'nın tek kullanımları ince bağırsak E. coli sayısını önemli düzeyde (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined that effects of essential oils blend and grape seed extracts supplementation to broiler chicken diet on performance, nutrient digestibility and intestinal microbiology. In the trials, 480 day-old Ross-308 male broiler chicks were divided randomly into 4 treatments with 4 replicates (30 birds per replicate). The following treatment groups were formed; Control: without essential oil blend or grape seed extract, EOB: supplemented with 300 mg/kg essential oil blends, GSE: supplemented with 4.36 g/kg grape seed extract, EOB+GSE: supplemented with 300 mg/kg essential oil blends + 4.36 g/kg grape seed extract in the trial.In this trial, six different essential oils (anise, rosemary, bay, clove, oregano and cumin) in-vitro MIC values of on Salmonella and Esherichia coli were obtained and the mixture was formed by using oregano (56.25 %), clove (28.75 %) and cumin (15.00 %) essential oils with high antimicrobial activity.The EOB supplementation at 0-7 and 7-14 days, the GSE supplementation at 7-14 days significantly (P0.05). The GSE supplementation significantly (P0.05). The individual EOB and GSE supplementation significantly (P0.05).