Farklı pelet bağlayıcılarının pelet kalitesine ve broilerlerin besi performansına etkisi üzerine bir araştırma
A Research on the intuluences of the different pellet binders on pellet quality and broiler fetteninng performances
- Tez No: 83407
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKTI PELET BAĞLAYICILARININ PELET KALİTESİNİ VE BROİLERLERİN BESİ PERFORMANSINA ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Songül ŞENTÜRKLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dah Danışman: Pro£ Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU Jüri : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU Doç. Dr. Ergün DEMİR Bu araştırmada karma yemlerin peletlenmesi ve bazı pelet bağlayıcılannm pelet kalitesine ve broiler performansına etkileri incelenmiştir. Araştırma, biyolojik deneme ve labratuvar çalışmaları olmak üzere iki aşamada yapılmıştır Biyolojik deneme İM) adet karışık cinsiyette günlük yaşta Hubbard civcivleri ile yürütülmüştür. Deneme 2x2 faktöryel tesadüf parselleri tertibinde düzenlenmiş ve 42 gün sürmüştür. Denemede kullanılan karma yem, mısır, soya, bank unu, tüy unu, vitamin mineral premiksleri ve yağ ilave edilerek esansiyel aminoasit prensibine göre bir toz, üç pelet formda hazırlanmıştır. Bir grup pelet yem sadece buharla muamele edilirken diğer iki gruba aynı miktarla da Aquacube ve IignoBond pelet bağlayıcıları ilave edilmiştir. 1. Donemde ki pelet yemler crumble formda hazırlanmıştır. Araştırma sonunda ortalama canlı ağırlık, canlı ağdık artışı, yem tüketimi yem değerlendirme sayısı ve pelet kalite kriterleri tespit edilmiştir. Deneme sona İtibariyle broilerlerden elde edilen performans değerleri, ortalama canh ağırlık, ortalama canlı ağırlık artışı, otralama yem tüketimleri ve yem değerlendirme sayısı tespit edilmiştir. Sırasıyla; ortalama canh ağıtük; 1924.0, 2077.5, 1988.1, 202&3 gram, ortalama canh ağırlık artışı; 1883.7, 2037 J, 1947.7, 1986.0 gram, ortalama yem tüketimi; 3328.1, 3390.2, 3188.0, 3048.0 gram ve yem değerlendirme sayısı 1.76, 1.66, 1.64, ve 1.57* dır. Pelet kalite analiz sonuçlarına göre de; dayanıklılık, ufalanma oram yüzde nem içerikleri, sırasıyla, %79.8, %87.7, %88.9, %16.8, %15.7, %14.8, %10.9, %11.4 ve %11.2' dh. Gruplar arasında yapılan varyans analizi sonucunda canlı ağırlık, canh ağırlık artışı ve yem tüketimi bakımından önemli farklılık çıkmamıştır (P>0.05). Yem değerlendirme sayısı balonundan gruplar arsındaki farklılık önemli çıkmıştır (P Deneme sonunda elde edilen verilere; göre broilerler, karma yemin fiziki formundan ve pelet kalitesinden etkilenmiştir. Pelet yemle beslenen broilerlerde YDS'ı balonundan daha iyi sonuçlar tespit edilmiştir. Pelet bağlayıcıları pelet kalitesini aturmıştır. Artan pelet kalitesiyle birlikte broiler performansıda artırmıştır. IignoBond pelet bağlayıcısının, pelet kalitesine ve broiler performansına olumlu etkisi diğer bağlayıcıdan daha çok olmuştur. 1999, 116 sayfa. ANAHTAR KELİMELER : Broiler performansı, partikül ölçüsü, pelet, pelet bağlayıcıları, pelet kalitesi, pelet dayanıklılığı, pelet/toz yem oram, yüzde nem oram, yem değerlendirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE INFLUENCES OF THE DIFFERENT PELLET BINDERS ON PELLET QUALITY AND BROILER FATTENNİNG PERFORMANCES Songül ŞENTÜRKLÜ Ankara University Graduate School of NaturalAnd Applied Science Dcpcrtment of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU Jury : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU Assoc.Prof.Dr. Ergün DEMİR This research, was conducted to inspect the effects of supplemeneted different pellet binders on the pellet qualityand broiler performance. The experiment was planned in two stages as biological trial experiment and laboratory. 180 day old Habbard chicks from both sex, were arranged in 2X2 factorial coincidents in parcel design and for the research that lasted 42 days. The experimental rations inculudcd corn, soyabeans, full fat soyabeans, fish meal, meat and bone meal, poultry by product meal, vegetable oil, animal tallow and vitamin, mineral premix as ingredients and prepared according to the digcstable amino asid base. The control ration was in mash form while the experimental rations were in pelleted. At the and of the research, live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion and pellet quality critcrions were determinated. At the end of the trial, live weight were found to be; 1924.0, 2077.5, 1988. 1, 2026.3, live weight gain; 1947.7, 1986.0, 3328.1, 3390.2, feed consumption; 1883.7, 2037.3,, 3188.0, 3048.0 and feed conversion 1.76, 1.66, 1.64, 1.60 grams respectively.