Catalytic wet air oxidation of nitrogen containing aqueous pollutants by nano-structured catalysts
Azot içeren atık suların nanoyapıda katalizör kullanılarak katalitik ıslak hava oksidasyonu ile arıtılması
  1. Tez No: 255733
  2. Yazar: GÜLİN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada sulu çözeltideki anilinin CeO2 taşıyıcılı metal oksit (Co3O4 veya CuO (kütlece %10)) ve NiO/Al2O3 (kütlece %10) kullanılarak katalitik ıslak hava oksidayonu ile temizlenmesi için optimum çalışma koşulları araştırılmış ve hazırlanmış olan katalizörler taramalı elektron mikroskobu, N2 adsorpsiyon- desorpsiyon testleri, XRD ve TGA ile karakterize edilmiştir. CeO2 taşıyıcılı metal oksit katalizörler sol-gel yöntemi, NiO/Al2O3 ise çöktürme yöntemiyle hazırlanmıştır. Giderim için uygun çalışma koşulları olarak, Co3O4 /CeO2 üzerinde, katalizör yüklemesi 0,5 g/L, sıcaklık, 150°C, basınç, 4 atm, reaksiyon süresi, 120 dakika, hava/ kirletici, 300 mL sulu çözelti için 1,36 L/dak değerleri saptanmıştır. Bu koşullarda %35,2 anilin giderimi sağlanırken, dönüştürülen azotun %14'ünün N2 formunda olduğu gözlemlenmiştir. Co3O4 /CeO2 katalizörü üzerinde yapılan kinetik çalışmada, sekiz farklı model test edilmiştir. Oksidasyon reaksiyonu en iyi, alternatif yükseltgenme ve indirgenme reaksiyonlarından oluşan, Mars?van Krevelen modeli ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Catalytic wet air oxidation (CWAO) of aniline was investigated in a bubble reactor over metal oxide (Co3O4 or CuO (10% wt)) supported on CeO2 and NiO/Al2O3 (10% wt) catalyst. The catalysts supported on CeO2 were prepared by sol-gel technology and NiO/Al2O3 was prepared by coprecipitation method. The prepared catalysts were characterized by Scanning Electron Microscopy, X-ray diffraction, nitrogen adsorption and thermogravimetric analysis studies. The reaction conditions were optimized best over Co3O4 /CeO2 at 0.5g/L catalyst loading, 150oC, 4 atm, in 2 hours and at an air flowrate of 1.36 L/min. At these conditions, 35.2 % of aniline was removed and 14% of the input nitrogen was converted into N2 form. Additionally a kinetic study was carried over Co3O4 /CeO2. Eight different models were proposed and tested. The oxidation reaction was best characterized by Mars?van Krevelen model in which the reaction takes place through alternative oxidation and reduction of the catalyst surface, the surface oxidation being produced by molecular oxygen dissociatively adsorbed from the gas phase.