Treatment of sugar industry wastewater by advanced oxidation processes in the presence of heterojunction catalysts supported on graphene-graphitic carbon nitride
Şeker endüstrisi atık sularının grafen/grafitik karbon nitrür destekli hetero-birleşik katalizörler varlığında ileri oksidasyon prosesleri ile arıtımı
  1. Tez No: 656969
  2. Yazar: GÜLEN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada, şeker endüstrisi atık sularının foto-Fenton-benzeri oksidasyon (PFO) ve katalitik ıslak hava oksidasyonu (CWAO) yöntemleri ile hetero-birleşik katalizörler varlığında arıtımı araştırılmıştır. Arıtım performansı şeker, toplam organik karbon (TOK) ve kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi açısından değerlendirilmiştir. Öncelikle katalizör seçimliliği deneyleri her iki proses için yapılmış ve PFO yöntemi için bakır destekli bizmut oksihalojenürler (Cu-BiOX), CWAO yöntemi için ise lantan içeren perovskit katalizörer (LaBO3) en umut vaat eden katalizörler olarak belirlenmiştir. Şeker ve TOK giderimleri; PFO yönteminde seçilen Cu-BiOI katalizör varlığında ilgili yöntemin optimum koşulunda sırasıyla %56 ve %30'a, CWAO yönteminde LaCoO3 katalizör varlığında ilgili yöntemin optimum koşulunda ise sırasıyla %100 ve %55'e ulaşmıştır. PFO yöntemi için test edilen BiOI/g-C3N4 heterobirleşik katalizörler, sentez yönteminin katalitik aktivitye olan etkisi açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda yüksek pH değerinde in-situ büyüme temeline dayanan yöntemin, istenen hetero-birleşik arayüzeyin oluşumuna katkıda bulunduğu tespit edilmiş ve bu yöntemle sentezlenen katalizör için optimum nominal kütlece yüzde 75:25 olarak belirlenmiştir. Söz konusu 75BI-25CN katalizör ile optimum koşullarda elde edilen şeker ve TOK giderimleri, Cu-BiOI katalizör ile elde edilen değerlere yakın çıkmıştır. Benzer şekilde CWAO yöntemi için test edilen hibrit katalizörler için biyokütle temelli malzemelerin katalizör desteği veya yardımcı katalizör olarak rolü incelenmiştir. Biyoçar destekli LaCoO3 katalizör (LC/BC), söz konusu yöntem için katalitik aktivitesi en yüksek katalizör olarak belirlenmiş, TOK ve KOİ giderimleri %100 teorik hava varlığında %90'a çıkmıştır. Reaksiyon sonrası ürün dağılımı üzerine yapılan çalışmada ise, gaz ve sıvı ürün dağılımlarının giderim performansları ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Gaz ürünler arasında havadan gelen inert azot gazının yanı sıra oksidasyon son ürünleri CO ve CO2 ile değerli bir yan ürün olan H2 gazının da bulunduğu tespit edilmiştir. Tam mineralizasyon ile birlikte elde edilen umut verici miktarda hidrojen gazı üretimi ile çalışmanın ikincil amacına ulaşılmıştır. Sıvı ürün dağılımı ise formik asit, asetik asit ve levulinik asit gibi organik asitlerin yer aldığı bir takım asidik reaksiyon ara ürünlerinden oluşmaktadır. PFO ve CWAO yöntemleri için gerçekleştirilen kinetik çalışmalarda, hem yalancı homojen hem heterojen hız modellerinin elde edilen reaksiyon hızlarına uyduğu, reaksiyon mertebesinin ise sükroz veya TOK konsantrasyonu cinsinden ikinci mertbe olduğu belirlenmiştir. Heterojen modeller için ise, PFO yönteminde iki farklı katalitik alanın yer aldığı çift alanlı Langmuir-Hinshelwood modeli öne çıkmış ve kütle transferi kısıtlamalarının tüm reaktantlar için ihmal edilebilir olduğu görülmüştür. CWAO yöntemi için ise yalnızca bir katalitik alanın rol oynadığı tek alanlı Langmuir-Hinshelwood modeli uygun bulunmuştur. Test edilen diğer bir hız modeli olan Eley-Rideal modeli için ise, gaz reaktant olan oksijen için kütle aktarım kısıtlamalarının ihmal edilemez düzeyde olması nedeniyle yalnızca kirleticinin adsorplandığı (Adsorplanan A olarak geçen) modelin daha iyi uyduğu sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilen katalizör karakterizasyonu çalışmaları kapsamında yapılan SEM-EDX, XRD, XPS, BET ve TGA analizleri ise katalizörlerin morfolojik ve fiziko-kimyasal özelliklerinin katalitik aktiviteleri ile doğrudan ilişkili olduğunu; parametrik çalışmada kullanılan seçilmiş katalizörler ile heterobirleşik/hibrit katalizörlerin sahip oldukları özel yapıları nedeniyle performanslarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of simulated sugar industry wastewater by photo-Fentonlike and catalytic wet air oxidation methods was investigated in the presence of heterojunction catalysts. The treatment efficiency was evaluated in terms of sugar, total organic carbon (TOC), and chemical oxygn demand (COD) removals. Initially, catalyst screening experiments for PFO and CWAO processes were carried out and copper doped bismuth oxyhalides (Cu-BiOX) and lanthanum containing perovskite catalysts (LaBO3) were selected as the most promising catalysts for PFO and CWAO processes, respectively. The sugar and TOC removals at optimum conditions reached up to 56% and 30% for PFO in the presence of selected catalyst Cu-BiOI whereas they reached up to 100% and 55% and for CWAO in the presence of selected catalyst LaCoO3, respectively. The BiOI/g-C3N4 heterojunction catalysts were tested for PFO method and the effect of synthesis procedure was evaluated in terms of catalytic activity. The synthesis method based on in-situ growth at high pH favored the formation of desired heterojunction structure, so the BiOI/g-C3N4 catalyst with the optimum nominal weight ratio synthesized by this method (75BI-25CN) provided compatible sugar and TOC removal efficiencies with the efficiencies obtained by Cu-BiOI at optimum conditions. Similarly, the hybrid catalysts were tested for CWAO and the role of biomass-based material as catalytic support or co-catalyst was investigated. The LaCoO3 catalyst supported on biochar (LC/BC) was determined as the most active catalyst since TOC, and COD removal efficiencies were increased to 90% by supplying 100% of theoretical air prior to reaction. Additional study on the product distribution in liquid and gas effluents for CWAO process demonstrated that the product distributions were consistent with the removal efficiencies. Main oxidation end products CO and CO2 as well as as a valuable by-product, H2 were observed in the gas effluent along with nitrogen as inert gas from supplied air. Simultaneous mineralization and hydrogen production with promising amounts were accomplished which was the secondary goal of this study. The product distribution in liquid effluent included acidic intermediates i.e. organic acids such as formic acid, acetic acid, and levulinic acid. The kinetic studies for PFO and CWAO processes depicted that both pseudo-homogeneous and heterogeneous models represented the reaction rates accurately. The reaction order for pseudohomogeneous rate model was determined as second order with respect to sucrose or TOC concentrations both for PFO and CWAO reactions. For heterogeneous rate models, Langmuir-Hinshelwood model with dual-site mechanism involving two different catalytic sites fitted the rate data best for PFO process without significant mass transfer limitiations for the reactants. For CWAO on the other hand, Langmuir Hinshelwood again was the most appropriate rate model but the reaction mechanism was different and dual site-1 mechanism that involved only one catalytic site was the most accurate one. Another rate model Eley-Rideal model involving only pollutant adsorption (referred as Adsorbed A) also represented the CWAO reactions since mass transfer limitations were signficant for the gas reactant, oxygen, so concentration of pollutant i.e. sucrose or TOC dominated the rate model. The catalyst characterization studies including SEM-EDX, XRD, XPS, BET and TGA analyses showed that the catalytic activites of the catalysts were directly related to their morphological and physico-chemical properties and the selected catalysts used in the parametric studies as well as heterojunction/hybrid catalysts possessed unique structures that enhanced their performances.