Yapay resiflerde bazı balık türleri üzerine markalama denemeleri
Tag experiment on some fish species in artificial reef side
  1. Tez No: 255732
  2. Yazar: ÜNLER DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma yapay resiflerin yerleştirildiği alanda, yapay resifi kullanan bazı balık türlerinin, davranış, büyüme ve göç özelliklerini belirlemek amacıyla markalama denemelerinin uygulanabilirliğini amaçlamıştır. Proje çalışmaları 1998 yılında gümüldür kıyılarında 16-21m derinlik konturuna yerleştirilen kübik şekilli resif kümelerinde yürütülmüştür. Bu resif alanında yer alan bazı balık türlerinden iskorpit (Scorpaena scrofa) ve eşkina (Sciena umbra) projenin çalışma materyalini oluşturmuştur. Markalanan türlere ait bireyler SCUBA dalışlar yapılarak, kepçe ve ağ yardımıyla yakalanmıştır. Örnekler güvertede tank içerisinde kimyasal sakinleştirici ile bayıltılıp, boy ve ağırlık ölçümleri alınmış ve iki farklı yapıdaki markalar ile markalanmıştır. 13 adet iskorpit, 8 adet eşkina balığı markalanmış, anestezinin etkisi geçtikten sonra yapay resif ortamına scuba dalışlar yapılarak bırakılmıştır. Gözlemler görsel sayım teknikleri gerçekleştirilmiştir. Görsel sayımlarda markalı iskorpitlere rastlanmamış, eşkinaların scorpion fish markalamada kullanılan etiketlerden dolayı kuyruklarında erime gözlenmiştir. Çalışma sonunda markalamada kullanılan etiketlerin bu türlere uygun olmadığı, görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation aimed that, feasibly of tag trials on some fish species at artificial reef area for fish behaviour and migration. Tag experiments carried out at Ürkmez-Gümüldür artificial reef area, which were created pentagon dome shape at 16-21m depth. Tag trials were tested on scorpion fish (Scorpaena scrofa) and Brown merge (Sciena umbra). Species which used tag trials were caught with scoop net by SCUBA divers. Fish were anesthetized with chemicals in a tank on board. Weight and biometric measurement of fish were recorded and two different tag were performed. 13 individual scorpion fish and 8 induvidial Brown merge were tagged, after anesthetize, they were released to artificial reef area by SCUBA divers. Observations were performed with visual cencus method by SCUBA divers. At the end of visual census method diving, there is no scorpion fish were recorded, whereas fungus were observed on tail of Brown merge . In this result Tags which used in trials were not suitable .