Lazer benek kontrast ve korelasyon yöntemleriyle yüzey pürüzlülüğü ölçümü iyileştirilmesi
Improvement to surface roughness measurement using speckle contrast and speckle correlation methods
  1. Tez No: 255741
  2. Yazar: BURAK EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, lazer ışının metal yüzeyinde oluşturduğu benek deseninden yola çıkılarak, metal yüzeyinin pürüzlülüğüne yaklaşımlar getirilmiştir. Metal yüzeyinin pürüzlülüğünün büyüklüğüne göre, benek kontrast ve benek korelasyon yöntemleriyle, pürüzlülük ölçümleri yapılmıştır.Pürüzlülüğün, gelen ışının dalga boyundan küçük olduğu durumlarda benek kontrast yöntemi kullanılmış, bu yöntem ile farklı geliş açıları ve farklı polarizasyonlar için ölçümler yapılmış ve aralarındaki ilişki açığa çıkarılmıştır.Pürüzlülüğün, gelen ışının dalga boyundan büyük olduğu durumlarda ise benek korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Açısal benek korelasyonu ile ölçüm yapılırken, normal korelasyon yöntemi kullanılmış ve benek yer değiştirmesiyle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface roughness on metallic surfaces have been brought, using laser speckle which have been created by laser beam on metal surface. Depending on surfaces' roughness, laser speckle contrast, and laser speckle correlation methods have been used to measure.Laser speckle contrast method has been used in case that surface roughness is less than laser beam's wavelength. Measurements have been done using different angles of incidence and polarizations and their relationships have been exposed.Laser speckle correlation method has been used in case that surface roughness is greater than laser beam's wavelength. While using angular speckle correlation, normal correlation method used and has been related to speckle displacement.