Lazerli haberleşme sistemlerinin tasarım parametrelerine çevre ve atmosfer şartlarının etkileri üzerine araştırma
Research on effects of ambient and atmospheric conditions to design parameters of laser communication systems
  1. Tez No: 90558
  2. Yazar: BİLGEHAN BERNA GÖĞÜSGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LAZERLI HABERLEŞME SİSTEMLERİNİN TASARIM PARAMETRELERİNE ÇEVRE VE ATMOSFER ŞARTLARININ ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA B. Berna GÖGÜSGER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Faruk ÖZEK JürkDoç. Dr. Faruk ÖZEK Prof. Dr. Selçuk GEÇİM Prof. Dr. Abdulrza ABİLOV Bu çalışmada, çevre ışıması ve atmosfer şartlarının,serbest ortam optiksel iletişimde mobil sistemlerin tasarım parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Sinyal/Gürültü oranının 72 olduğu durumda, maksimum iletim mesafesinin değişimi, değişik çevre ve atmosfer şartlan için gösterilmiştir. Lazer benek büyüklüğünün (çap) ve 4-Q dedektörlü ahcı üzerindeki pozisyonunun önemi gösterilmiştir. Hesaplamalarda iletim hızı 2,4-1 15,2kbps arasında alınmıştır. Gece etkili olabilecek,toprağın kendi İR emisyonundan kaynaklanan gürültü akımının etkisinin ihmal edilebilir olduğu hesaplamalarla ispatlanmıştır. Deniz uygulamaları incelendiğinden atmosferik zayıflatma katsayıları deniz seviyesinde seçilmiştir. Hesaplamalar ticari olarak bulunabilen sistem bileşenleri baz alınarak yapılmıştır. 1999,74 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Optiksel iletişim, atmosfer etkileri, çevre ışıması, lazer benek büyüklüğü, maksimum iletim mesafesi, iletim hızı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis RESEARCH ON EFFECTS OF AMBIENT AND ATMOSPHERIC CONDITIONS TO DESIGN PARAMETERS OF LASER COMMUNICATION SYSTEMS B. Berna GOGUSGER Ankara University Graudate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Faruk ÖZEK Jury:Assoc Prof. Dr. Faruk ÖZEK Prof. Dr. Selçuk GEÇİM Prof. Dr. Abdulrza ABİLOV In this work, the effects of the ambient radiation and atmospheric conditions on the design parameters for mobile free space optical communication systems are investigated. Variations of the maximum communication range, at the signal -to- noise ratio 72,for different ambient and atmospheric conditions. The importance of the laser spot size and position on the receiver four-quadrant detector is depicted. Communication rates between 2,4 and 115,2kbps are considered in the computations. It is proved by calculation that by night the noise current due to the ground self infrared emission is negligible and only the dedector dark current is effective. Considering the on-sea applications, the atmospheric attenuation coefficients at sea level are chosen. Computations are based on the data for commercially available system components. 1999,74 pages KEY WORDS: Optical communication,free space,atmospheric effects, ambient radiation, laser spot size, max. communication range, communication rate.