Investigation of mineral matter effect on product yield and composition in liquefaction of solid fuels
Katı yakıtların sıvılaştırılmasında mineral yapının ürün verimi ve bileşimi üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 255743
  2. Yazar: MURAT SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
Ülkemizde ve dünyada enerji ve kimyasal hammadde taleplerini önemli ölçüde karşılayabilecek olan katı yakıtlar arasında asfaltit, linyit ve bitümlü şistler yer almaktadırlar. Bu kaynakların ekonomik biçimde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, asfaltit, linyit ve bitümlü şistlerin sıvı ve gaz ürünlere dönüştürülmesine yönelik olarak çalışmalar yapılmıştır. Gerçekleştirilmiş olan deneysel çalışmalarda numuneler öncelikle HCl, HNO3 ve HF ile muamele edilmiş ve yapıdan sırasıyla karbonat, pirit ve silikatlı yapılar uzaklaştırılmıştır. Ham numuneler ile her bir adımda elde edilmiş demineralize örnekler sıcaklık programlı piroliz ve izotermal piroliz reaktörlerinde pirolizlenmiştir. Bu numuneler aynı zamanda kritik üstü koşullarda su ile ekstraksiyon işlemine tabi tutulmuştur. Bunlara ek olarak demineralize edilmiş olan numunelerin hacim artışına bağlı şişme davranışları incelenmiş ve piroliz işlemlerine tabi tutulmuştur.Piroliz ürünlerinden numuneler toplam akım örnekleme tekniği kullanılarak alınmış ve kapiler gaz kromatografi cihazında analizlenmiştir. Oluşan piroliz ürünleri karakterize edilmiş, lineer parafin ve olefinler gruplandırılmıştır. Toplam hidrokarbon dönüşümleri hesaplanmıştır. Ayrıca kritik üstü koşullarda ekstraksiyon işlemleri sonrası reaktörde karbon dengesi yapılmıştır. Çözücü içinde şişme ölçümleri, bitümlü şist numunelerinin tam çözünme teorisi (Regular Solution Theory) ile yaklaşık bir uyum göstermiştir. Bu numuneler daha sonra piroliz sisteminde pirolizlenmiştir. Bitümlü şistin mineral yapısının, piroliz verimi üzerine etkisi incelenmiştir. Organik karbonun organik ürünler olarak kazanım oranı izotermal piroliz işleminde karbon dengesi kurularak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lignites, oils shales and asphaltites are alternative energy sources to meet the world and Turkey energy requirement. The effective usuage of these fossil fuels is very important for depletion of energy sources. In this project, conversion to gas and liquid products of asphaltites, lignites and oil shales were studied. In the experiment, these fuels demineralized then original and demineralized samples will be pyrolysed to investigate the mineral matter effect. For demineralization, HCl, HNO3 and HF were used to remove carbonate, pyrite and silicates from organic structure, respectively. Raw and demineralized samples were pyrolysed in temperature programmed and isothermal pyrolysis reactor. These samples also extracted with water under supercritical conditions. In addition to this, solvent swelling experiments were performed according to volume difference and pyrolyzed in pyrolysis reactor.Samples from pyrolysis products were taken into pre-vacuumed glass ampoules by using instantaneous total stream sampling technique. Pyrolysis products were characterized and lineer paraffins and 1-olefins were grouped by carbon number. Total hydrocarbon recoveries were determined. Also, supercritical water extraction experiments were performed raw and treated samples. Besides this, raw and demineralized oil shales were swollen by solvents and pyrolyzed in temperature programmed pyrolysis reactor. Results from solvent swelling measurements show that the volumetric solvent swelling of oil shales samples roughly follows the regular solution theory. These samples then were analyzed in capillary gas chromatography. According to the gas chromatographic analysis, the effect of demineralization on carbon conversion was estimated by carbon number balance.