Erozyon tahmin ve analiz yöntemleri, erozyon kontrolü ve önlenmesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında kapsamlı bir inceleme
Review of analysis and prediction methods, control measures of soil erosion and present erosion control works
- Tez No: 255748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Erozyon, verimli toprakların devamlılığı açısından önemli bir doğal süreçtir. Ancak insanoğlunun doğaya uygunsuz müdahaleleriyle doğal bir süreç olmaktan çıkıp tehlikeli bir doğal afet haline gelmiştir. Dünya çapında her yıl binlerce hektar verimli arazi geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip olmaktadır. Coğrafyasının büyük kısmı eğimli ve bol yağış alan ülkemizde erozyonun etkinliği tehlikeli boyutlardadır. Bu sebepten ötürü erozyonun bölgesel olarak gerek lokal gerekse genel olarak tanınması, analiz edilmesi ve erozyonun niteliğine göre gerekli önlemlerin alınması zaruridir.Bu çalışma kapsamında erozyon kavramı, erozyonun analiz yöntemleri ve erozyona karşı alınabilecek önlemler, gerek yerli gerekse dünya literatürü üzerinden incelenmiştir. Erozyon kavramı, çeşitleri ve temel mekanizmaları anlatılmış; erozyon kontrolü ve yöntemleri incelenmiş ve tanıtılmış; erozyon analiz ve tahmin yöntemleri anlatılmış ve mevcut bir örnek üzerinden irdelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erosion is an important natural prossess for surviving of productive lands. Soil erosion is gotten a dangerous catastrophe than a natural prossess because of inappropriate humanbeing interferes to the nature. Each year, thousands hectares of productive lands are fallen into ruin all over the world. In our country, which has lands which wide, rugged and recieving much rainfall, effectiveness of erosion is in a dangerous level. Because of that, identificaton or analyzing of erosion in local or in wider manner, and getting aprropriate erosion control measures is necessary.In this thesis, local and world literatures about erosion notion, erosion analysis methods and erosion control measures are examined. Erosion notion, types and basic mechanisms of erosion, erosion analyze methods are expressed; erosion control measures and methods are examined and scrutinized by a present erosion control work.