Savonius rüzgar türbinleri güç değerlerinin analitik ve nümerik olarak irdelenmesi
The analytical and numerical investigation of the performance of the savonius rotors
- Tez No: 255747
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Savonius rüzgar türbinlerinin ulaşabileceği en büyük güç faktörü değeri, literatürde tartışmalıdır. Bu çalışma, bu tartışmaya son verebilmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç için, bu çalışmada, güç faktörü değerleri, öncelikle analitik olarak hesaplanmış, daha sonra da seçilen bir türbin için, nümerik (sonlu hacimler yöntemi ile) sonuçlar bulunmuştur.Çalışma sonucunda, Savonius rüzgar türbinlerinin güç faktörü değerlerinin, 0,21 değerini aşamayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggesst power factor value that Savonius wind turbines can reach has been discussed in literature. The purpose of this study is terminating this discussion. For this purpose, in this study, the values of power factor are firstly calculated analytically, and then numeric results (finite volumes method) are obtained for the selected turbine.At the end of the study, the values of power factor of Savonius wind turbines can not exceed to 0.21 .