Bafra ovası tarım topraklarının mikrobiyolojik ve biyokimyasal özellikleri ile bazı efektif grupların aktivitelerinin saptanması
The microbiological and biochemical properties of the Bafra plain agricultural soils and their activities of effective groups
- Tez No: 255761
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biochemistry, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada Karadeniz Bölgesi için önemli iki ovadan biri olan Bafra Ovası tarım topraklarındaki mikrobiyolojik ve biyokimyasal toprak özelliklerinin mevcut durumunu belirlemek amacı ile 2006 Eylül ayında araziyi temsil edecek şekilde 40 adet toprak örneği alınmıştır.Bu toprak örneklerinde bazı organizma gruplarının sayımları (genel bakteri, azotobakter, aerop selüloz parçalayıcı bakteriler, aktinomiset ve fungus), enzim analizleri (asit fosfotaz, alkalin fosfotaz, ? -Glukozidaz, dehidrogenaz, üreaz ve proteaz enzim aktiviteleri), CO2-oluşumu, mikrobiyal biyomas-C, N-mineralizasyonu, humin maddeleri, bazı fiziksel ve kimyasal analizler (bünye, % toplam-N, %CaCO3, organik madde, pH, %toplam tuz) ve alınabilir element miktarları (P, K, Fe, Cu, Zn ve Mn) da belirlenmiştir.Yapılan analiz sonuçlarına göre genel bakteri sayısı 9.0x106 - 55.6x106g-1.k.t arasında, azotobakter sayısı 0.7x102-54.6x102 g-1.k.t. arasında, aerop selüloz parçalayıcı bakteri sayısı 2.14-179.93x104 g-1.k.t. arasında, aktinomiset sayısı 2.5-29.8x105 g-1.k.t. arasında ve fungus sayısı ise 1.4x105-25.6x105 g-1.k.t. arasında değişmiştir. Enzim aktivitelerinden asit fosfotaz 18.07-397.00 ? g p-NP/g.k.t/h arasında, alkalin fosfotaz 41.73-1044.61 ? g p-NP/ g.k.t./h arasında, ß-Glukozidaz 2.81-200.19 ? g saligenin/g.k.t./3h arasında, dehidrogenaz 0.29-28.59 ? g TPF/g.k.t. arasında, üreaz enzimi 3.52-57.85 ? g N/g.k.t./2h arasında, proteaz ise 0-192.76 ? g Tyrosin/g.k.t./2h arasında saptanmıştır. Humin maddelerinin 5.95-42.48 humin mad. mg/100 g.k.t., CO2-oluşumu değerlerinin 6.23-36.34 mg CO2/100 g?1.k.t., mikrobiyal biyomas-C değerlerinin 2.92-35.76 mg biyomas-C/ 100 g.k.t. arasında ve N-mineralizasyonu değerlerinin ise 0.68-20.81 ? g N/g.k.t. değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir.Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre organik madde miktarının proteaz enzimi, genel bakteri sayısı, aktinomiset sayısı ve azotobakter sayısı dışında bütün mikrobiyolojik kriterler ile korelasyon göstermekte olduğu tespit edilmiştir.Organik madde ayrışma hızının olumsuz etkisini azaltmak bakımından hasat sonrası toprakta kalan bitki artıklarının toprağa karıştırılması yolu ile organik maddenin devamlılığının sağlanabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In September 2006, 40 soil samples were taken from the agricultural soils Bafra Plain, which is one of the two important plains of Black Sea Region in order to specify the current the microbiological and biochemical conditions of the soil.In the soil samples, some of the organism groups (general bacteria, azotobacter, aerobic cellulose decomposing bacteria, actinomycet and fungi) were counted, some enzyme analyzes (acid phosphates, alkaline phosphates, ß-Glucosidase, dehydrogenase, urease, and protease enzyme activities), CO2-production, microbial biomass-C, N-mineralization, humic matter, some physical and chemical analyzes (soil texture, % total-N, % CaCO3, organic matter, pH, % total salt) were determined, and some of the available nutrients (of P, K, Fe, Cu, Zn and Mn) were analyzed.According to the results, number of general bacteria was between 9.0x106-55.6x106 gr-1 dry soil, number of azotobacter was between 0.7x102-54.6x102 gr-1 dry soil, aerobic cellulose decomposing bacteria number between 2.14-179.93x104 gr-1 dry soil, actinomycet between 2.5-29.8x105 gr-1 dry soil, and number of fungi between 1.4x105-25.6x105 gr-1 dry soil. From enzyme activities; acid phosphates was determined between 18.07-397.00 ? g p-NP/ gr dry soil/h, alkaline phosphates between 41.73-1044.61 ? g p-NP/gr dry soil/h, ß-Glucosidase between 2.81-200.19 ? g saligenin/ gr dry soil/3h, dehydrogenase between 0.29-28.59 ? g TPF/gr dry soil, urease enzyme between 3.52-57.85 ? g N/gr dry soil/2h and protease between 0-192.76 ? g Tyrosin/gr dry soil/2h. Humic matter changed from 5.95 to 42.48 humic mat. mg/100 gr dry soil, CO2-production from 6.23 to 36.34 mg CO2/100 gr dry soil, microbial biomass-C from 2.92 to 35.76 mg biomass-C/100 gr dry soil, and N-mineralization from 0.68 to 20.81 ? g N/gr dry soil.According to the results of the statistical analyzes; organic matter was significantly correlated with all microbiological parameters except protease, numbers of general bacteria, azotobacter and actinomycet.Sustainability of the organic matter could be possible by incorporating plant wastes to soil. Due to decreasing negative effect of decomposition rate of the organic matter.