Bazı tek akslı traktörlerle çalışmada tutamaklara gelen titreşimlerin belirlenmesi
Determination of vibrations transmitted to the handles by some single axle tractors
- Tez No: 255760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜLSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında biri benzinli diğeri dizel motora sahip olan 2 adet tek akslı traktörün, durağan konumda ve freze ile toprak işlemede tutamaklarına gelen titreşimler TS EN ISO 5349-1 ve TS EN ISO 5349-2 Türk Standart'ına göre belirlenmiştir. Tek akslı traktörlerin tutamaklarında oluşan titreşim değerlerinin yüksek seviyelerde olduğu ve bu değerlerin özellikle düşey eksende en yüksek düzeye ulaştığı saptanmıştır. Tek akslı traktörlerin tutamaklarına gelen titreşimlere elleri vasıtasıyla maruz kalan operatörlerin %10'unun parmaklarında titreşim kaynaklı kan çekilmesi durumunun oluşması için gereken sürenin ise, bu traktörlerin günde 8 saat kullanılması durumunda 3 yıldan daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, vibrations transmitted to the handles of two different single axle tractors, one with a gasoline engine and the other with a diesel engine, in stationary condition and while rototillling, were determined according to TS EN ISO 5349-1 and TS EN ISO 5349-2 Turkish Standarts. Vibrations occurring at the handles of the single axle tractors were found to have very high levels and the highest vibration levels occured in the vertical direction. The period for vibration-induced finger blanching to occur in 10% of the operators exposed to the vibrations after using these machines 8 hours a day was found to be less than 3 years.