Samsun, Bafra gölü rotatoria faunasının tesbiti ve sistematik yönden incelenmesi
- Tez No: 4679
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ill ÖZET Bafra gölü, Samsun iline bağlı Bafra ilçesinin yaklaşık 20 km. doğu sunda yer alır. Göl deniz seviyesinde olup, toplam alanı 1390 hek tardır. Tipik bir ötrofik özellik gösteren gölün maksimum derinliği 250 cm. olarak ölçülmüştür. Sığ olması nedeniyle gölde sıcaklık ve oksijen tabakalanması gözlenmemektedir. Planktonlar, göl ekosisteminde besin zincirinin en önemli halkala rından birisini oluşturur. Gölde planktivor balıkların da bulunduğu düşünülürse, konunun önemi daha da belirginleşmektedir. İncelenen örnekler 1986 - 1988 döneminde toplanmıştır. Çalışma so nucunda belirlenen Rotatoria sınıfına ait 14 cins ve bu cinslere bağ lı 25 tür saptanmıştır. Ayrıca, göl suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak, saptanan türlerin populasyon yoğunluk larının, değişimleri grafiksel olarak gösterilmiştir. Göl genel olarak, zooplankton açısından zengin olup, populasyon yoğunluklarında ilkbahar ve sonbahar aylarında belirgin bir artış gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Bafra lake is located about 20 km. to the east of Bafra town of Samsun city. The lake is of eutrophic character and situated of the sea level with an area of 1390 ha. and, hasa maximum depth of 250 cm. Temperature and oxygen stratification are not observed, for the lake is quite shallow. The plankton is one of the most important step in the food chain. Furthermore, existance of planktiyorus fish populations in the lake makes the study of greater importance. 14 genera of Rotatoria class and 25 related species were determined from the studied samples collected during the 1986 - 1988 period. * In addition, the variation of the population densities of the deter mined species were shown by graphical metod considering the physical and chemical properties of the lake water. The lake can be regarded as. a rich lake with respect to zooplankton and a significant increase in population densities is observed during spring and autumn.