Organik kiraz yetiştiriciliğinde Rhagoletis cerasi L. (Diptera:Tephritidae)'ye karşı spinosad ve kaolinin etkisi üzerine araştırmalar
Investigations on efficacy of spinosad and kaolin against Rhagoletis cerasi L. (Diptera:Tephritidae) in organic cherry cultivation
- Tez No: 255767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER DURMUŞĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Kemalpaşa (İzmir)'da organik kiraz yetiştiriciliğinde Kiraz sineği [Rhagoletis cerasi L. (Diptera: Tephritidae)] ile savaşta kullanılabilecek alternatif maddelerin etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Alternatif madde olarak kaolin ve spinosad seçilmiş, uygulamaların etkileri hasat edilen kurtlu-kurtsuz meyve sayımları üzerinden değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre spinosadın Kiraz sineğine etkisi bahçelere göre % 69,23 - 72,31 arasında, kaolinin etkisi ise % 72,64 - 79,49 arasında değişmiştir. Kurtlu meyve sayımlarında kontrolle alternatif maddeler arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olduğu, ancak alternatif maddelerin kendi aralarında istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığı görülmüştür.Sadece üç bahçede gerçekleştirilen ve bir yıllık araştırma verilerine dayanarak kesin bir yargıya varmak doğru olmasa da, her iki alternatif maddenin organik tarım kapsamında Kiraz sineğiyle mücadelede ümitvar olduğu görülmüştür. Bu çalışmaların özellikle orta mevsim ve geçci çeşitlerde ileride yapılacak çalışmalarda daha ayrıntıyla ele alınmasında yarar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate the effects of using alternative products which may be used to control against the Cherry fruit fly [Rhagoletis cerasi L. (Diptera: Tephritidae)] in cherry production area in Kemalpaşa (İzmir) province.Kaolin and Spinosad are chosen as alternative products, after suggested number of applications with the suggested dosage the countings have took place during harvest over the number of fruit with and without larvae.According to the results, spinosad has an effect between % 69.23 - 72.31, and kaolin has an effect between % 72.64 - 79.49 against Cherry fruit fly varying between different orchards.During counting, it has been observed that there is an important statistical difference between the control and the alternative products, but there is no important statistical difference within the alternative products.Although it is not right to make conclusions based on a research which took place only in three different gardens and lasted for one year, both alternative products is considered promising in the control against the cherry fly in organic agriculture. But this research needs to be repeated (carried out) particularly for middle and late seasons cherry varieties with necessary dosage trials.