Aydın yöresinde çiftçilerin traktör talebi, kullanım memnuniyeti ve satın alma davranışlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A stduy on the determination of farmers? demand for tractor, satisfaction of tractor use and purchasing attitudes towards tractor: The case of Aydin
  1. Tez No: 255778
  2. Yazar: MURAT CANKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MİRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çiftçilerin traktör talebi, traktör satın alma davranışları ve kullanım memnuniyetleri, piyasadaki karar vericiler için önemli ipuçları taşımaktadır. Traktör talebini artırmayı hedefleyen traktör üreticilerinin, çiftçi tercihlerini dikkate alması kaçınılmazdır. Aynı şekilde, tercih ve ihtiyaçlarına uygun traktörlerle çalışmak, iş verimliliği ve ürün kalitesi açısından çiftçilere katkıda bulunacağı açıktır. Bu hususları amaç olarak belirleyen çalışma, Aydın yöresindeki tarımsal işletmelerden anket yoluyla elde edilen birincil verileri kullanmıştır. Bunun yanında, talep tahmini için 1973-2006 yılları arasındaki zaman serisinden yararlanılmıştır. ARIMA analizi, önümüzdeki yakın dönemde, traktör talebinde düşme eğilimi olacağını öngörmüştür. VEC analiziyle traktör talebine ait uzun dönem fiyat esnekliğinin -1.36 olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin traktör tercihlerini belirlemede Konjoint analizden yararlanılmıştır. Bu analizle, dayanıklılığın en önemli kriter olduğu, ardından sırasıyla marka değeri, yakıt sarfiyatı ve fiyatın geldiği belirlenmiştir. Çiftçilerin traktör marka tercihlerini belirlemede Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) uygulanmış ve kriterlere göre tercih edilen markalar tespit edilmiştir. Reklam ve tanıtım araçlarının etkinliğini ortaya koymak için Bulanık Eşli Karşılaştırma (BEK) yöntemi kullanılmıştır. En etkili reklam ve tanıtım aracının tarla tatbikatları olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin traktör kullanım memnuniyetini belirlemek için kurulan Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) sonuçlarına göre, traktör kullanım memnuniyeti üzerine en etkili gizil değişkenin marka memnuniyeti olduğu; ardından bayi, traktör ve servis memnuniyetlerinin geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of demand for tractor, buying attitudes of farmers to tractor and farmers? satisfaction of tractor use are very important aspects for the decision makers in the sector. It is compulsory for a tractor producer to take the farmer preferences into account if it desires to increase the demand for tractor. It is also clear that there would be an increase in productivity and crop quality of the farmers if they work with a tractor having specifications which fit to their preferences. Taking these very important aspects, this study used original data obtained from agricultural farms in Aydın province via face to face interviews. In addition, the data used in the demand model were obtained for the period of 1973?2006. An autoregressive integrated moving average (ARIMA) model was used to forecast the tractor demand in Turkey. According to the model result, demand for tractor will tend to decrease. The VEC analysis presented the long-run demand elasticity of tractor as -1.36. Conjoint analysis was used to determine the tractor preferences of farmers. The results showed that strength, brand, fuel consumption and price were important features of tractor respectively for farmers. Analytic Hierarchy Process (AHP) was used to determine of brand preferences of farmers. Preferring brands was determined. Fuzzy Pair Wise (FPW) was used to put forward the influence of various advertisement tools. Field demonstrations were most influenced advertisement tool among the others. Structural Equation Modelling (SEM) was constructed in order to determine the tractor using satisfaction of farmers. According to result, latent of brand satisfaction variable was the most influenced among the others. Following latents of seller, tractor and servis satisfaction variables were effectieve factors on the farmer satisfaction respectievely.