Süt sığırlarında refah
Welfare in dairy cattle
- Tez No: 255786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, süt sığırı yetiştiriciliğinde refah kavramı ve önemi, stres, hayvan sağlığı, besleme, barındırma, sürü yönetiminin refahla olan ilişkileri incelenmiş, AB'de ve Türkiye'de hayvan refahı uygulamalarına değinilmiştir. Süt sığırlarında önemli stres etmenlerinden biri yüksek sıcaklık ve nemdir. Bu bağlamda, optimum değerlerden aşırı sapmalar verim kayıplarına neden olmaktadır. Bir sürüde barındırma, gübre yönetimi, sağlık koruma uygulamalarının iyi olmaması süt veriminde ortaya çıkan kayıpların miktarını artmaktadır. Ayrıca, hayvan refahının yetersiz olduğu işletmelerde sürü ömrü kısalmakta, hayvanlarda davranış bozuklukları görülebilmektedir. Türkiye'de aile tipi işletmelerde refah kavramı ve önemi fazla bilinmezken, modern süt sığırı işletmelerinde hayvan refahına daha fazla önem verilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of welfare and its importance, the relations of welfare with stress, animal health, nutrition, housing and herd management in dairy cattle husbandry were analyzed, animal welfare applications in EU and Turkey were mentioned. Some of the important stress factors in dairy cattle are high temperature and humidity. In this context, extreme conditions except the optimum values cause yield loss. Poor manure management, animal welfare applications in a herd cause to increase the amount of losses in milk yield. Also, herd life is decreasing, abnormal behavioral patterns is appearing under inadequate welfare conditions in enterprices. Although, the welfare concept and its importance have been unknown in family type farms, it is given more importance in modern dairy cattle farms.