On urban architecture: Urban architectural strategies in three examplary cases
Kentsel mimarlık üzerine: Üç örnek projede kentsel mimarlık stratejileri
  1. Tez No: 255815
  2. Yazar: ESİN KÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKÖZER, YRD. DOÇ. DR. BERİN F. GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Kentsel mimarlık? terimi farklı anlamlara sahiptir ve farklı yorumlara açıktır. Bu tez ?kentsel mimarlık? teriminin esas olarak ?kentsel bağlamda mimarlık?la ilişkilendirilen bazı tanımlarını öne çıkarmayı ve daha da açmayı hedefler. Terimin içeriğini tartışırken temel kaynak olarak Harvard Architecture Review dergisinin ?Kentsel Mimarlık? üzerine olan ikinci sayısına başvurulmuştur. ?Kentsel mimarlık? kavramına mimarlık alanındaki bazı önemli kuramsal çalışmalarda rastlamak mümkündür. Bu bağlamda, Aldo Rossi tarafından geliştirilen ?kentsel yapıt? ve Bruno Zevi tarafından geliştirilen ?urbatecture? temaları ?kentsel mimarlık?la ilişkili olarak tartışılmıştır.Kavram içeriğini netleştirmek için, kentsel tasarım, şehircilik ve peyzaj şehirciliği alanlarıyla ilişkisi de araştırılmıştır. Bu alanlardan ayırt edilirken, ?kentsel mimarlık? yeni bir alan olarak değil, alternatif bir mimari tasarım yaklaşımı olarak tanımlanmıştır. Kendisini peyzaj şehirciliği ve şehirciliği de içereren genişletilmiş bir alan içinde konumlandıran bir mimari tasarım yaklaşımı olarak ?kentsel mimarlık?, yapıları kentsel bağlamlarıyla bütünleştirecek bazı stratejilere işaret eder.Bu kavramsal netleştirmeden sonra, tez kentsel mimarlıkla ilişkilendirilen bir dizi stratejiye odaklanmıştır. Bu bağlamda, peyzaj, altyapı ve kentsel alanla ilgili stratejiler tanımlanmıştır. Bu temalara dayanan stratejiler ve onların işlevsel araçları üç örnek proje aracılığıyla tartışılmıştır. Seattle Sanat Müzesi için Olimpik Heykel Parkı, Kunsthal ve Borneo ve Sporenburg bu projeler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The term ?urban architecture? has different meanings and is open to many interpretations. This thesis aims to highlight and further elaborate some definitions of ?urban architecture? in which it is mainly characterized as architecture in the urban context. The Second Volume of Harvard Architecture Review on ?Urban Architecture? is referred as a main source in discussing the content of the term. The concept of ?urban architecture? can be identified in several theoretical contributions to the field of architecture. In this context, the themes ?urban artifact? developed by Aldo Rossi and ?urbatecture? developed by Bruno Zevi, are discussed in relation to ?urban architecture?.In order to further clarify the concept, its relation to the fields of urban design, urbanism, and landscape urbanism is investigated. While it is distinguished from these fields, ?urban architecture? is defined as an alternative architectural design approach and not as a new field. As an approach to architectural design that operates in an expanded field including landscape design and urbanism, ?urban architecture? points to some strategies that allow to integrate works of architecture into their urban settings.Following this conceptual elaboration, the thesis aims at exploring the design strategies that characterize urban architecture. In this context, strategies related with landscape, infrastructure, and urban field are identified. The strategies based on these themes and their tools of operation are discussed through three case studies that cover Olympic Sculpture Park for the Seattle Art Museum, Kunsthal, and Borneo and Sporenburg.