Structural and mechanical investigations of magnesium and fluoride doped nano calcium phosphates
Magnezyum ve flor eklenmiş nano-kalsiyum fosfatların iç yapı ve mekanik özellikler yönünden incelenmesi
- Tez No: 255816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DURUCAN, DOÇ. DR. ZAFER EVİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı çöktürme metoduyla üretilmiş olan saf ve Mg2+ ve F- iyonları eklenmiş nano-kalsiyum fosfat (CaP) tozlarının mikro yapı ve mekanik özellikleri yönünden incelenmesidir. Kurutma ve kalsinasyon işlemlerinden sonra, ürünler 1100ºC'de 1 saat sinterlenmiştir. % 7.5 mol Mg eklenmiş örnekler hariç yüksek yoğunlukta kalsiyum fosfatlar üretilmiştir. Kalsiyum fosfatların mikroyapıları X-ışınları kırınımı, Fourier transform infrared spektrometresi ve Taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Mg eklenmesi nedeniyle HAp'e ilaveten ß-TCP fazı da oluşarak değişik kompozisyonlarda HAp/ ß-TCP bifazik kompozitleri üretilmiştir. İyon eklenmiş kalsiyum fosfatların hegzagonal kafes hacimlerinde gözlenen azalma bu iyonların içyapıya girebildiklerini göstermiştir. FTIR sonuçları, HAp, ß-TCP ve F-OH bağlarına atfedilmiş olan karakteristik bandları göstermiştir. SEM sonuçlarına göre 197 nm-740 nm değerleri arasında değişen tane boyutları belirlenmiştir. Mikrosertlik ve diyametral çekme dayanımı testleri sonucunda genel anlamda yüksek oranlardaki Mg2+ iyonlarının mekanik özellikleri negatif yönde etkilediği, F- iyonlarının ise mekanik özellikleri iyileştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the microstructure and mechanical properties of pure and Mg2+ and F- doped nano-calcium phosphate (CaP) powders, which were synthesized by precipitation method. After the drying and calcination processes, the samples were sintered at 1100ºC for 1 hour. High densities were achieved except for the 7.5 % mole Mg doped samples. Microstructure of the CaPs were investigated by X- ray diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Due to the Mg substitution, ß-TCP phase was detected besides HAp, resulting in the formation of HAp/ ß-TCP biphasic composites with different compositions. The substitutions of the ions have been verified by the decrease in the hexagonal unit cell volumes of the doped CaPs. FTIR spectra revealed the characteristic absorption bands of HAp, ß-TCP and the ones that were resulted from the F-OH bonds and substitution of the Mg2+ ions. The SEM results revealed the grain sizes in the range of ~197 nm-740 nm. In general, the micro hardness and diametral tensile strength tests revealed that Mg2+ ions in large amounts (7.5 % mole) had negative effects on the mechanical properties of the samples, while substitution of the F- ions had a positive effect on their mechanical properties.