Adaptive optimization of EDCA parameters for qos in multimedia applications
Çoklu ortam uygulamalarında servis kalitesi için EDCA parametrelerinin optimizasyonu
- Tez No: 255857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR, PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IEEE 802.11 standardı MAC katmanında, basit ve etkili bir ortam erişim mekanizması olanDCF'i (Dağıtık Kanal Erişimi) tanımlamıştır, fakat günümüzde gittikçeartan çoklu ortam uygulamaları ve yüksek veri hızı talebi karşısında, DCF gerekliservis kalitesini sağlayamamaktadır. Buna sebep olarak, DCF mekanizmasının VoIP veIPTV gibi yüksek veri hızlı, çoklu ortam uygulamalarının gerektirdiği servis kalitesinisağlayacak bir yapıda tasarlanmamış olması gösterilebilir. Bu sebepten dolayı, verihızları ve ortam kontrolü açısından gerekli geliştirmeler IEEE 802.11e standardı iletanımlanmıştır. IEEE 802.11 standardının tanımladığı ortam erişim kontrol mekanizması EDCA(Geliştirilmiş Dağıtık Kanal Erişimi), farklı trafik türleri arasında önceliksıralaması yaparak erişim kategorileri tanımlamış ve böylece çoklu ortam uygulamalarıiçin gerekli servis kalitesini sağlamıştır.Bu tezin amacı, EDCA mekanizmasının daha verimli kullanılabilmesi ve çokluortam uygulamaları icin gerekli servis kalitesinin gecikme süresi ve çıkan iş oranıaçısından sağlanması için uyarlanır optimizasyon sistemi tasarlanmasıdır. Bu amaçdoğrultusunda, DCF mekanizmasının literatürde bulunan analitik modeli, EDCA mekanizması icin uyarlanmıştır.EDCA mekanizmasındaki geri çekme prosedürü bir Markovmodeli olarak tasarlanmış ve bu model yardımıyla gerekli olasılıklar ve kestirimler eldeedilip, gecikme süresi ve iş çıkarma oranı açısından sistemin kestirimi yapılmıştır. Buyapılmış olan kestirimin doğruluğunun sınanması için OPNET programı kullanılaraksistemin davranışı ile bizim yaptığımız analizin ilişkisi incelenmiş ve elde edilen doğrulanmışanalitik model kullanılarak çoklu ortam uygulamaları için gecikme süresini kısaltırken,iş öıkarma oranını artıran uyarlanır optimizasyon algoritması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The MAC layer of the IEEE 802.11 standard denes Distributed Channel Function(DCF), that provides simple and eective medium access mechanism. Howeverwith the increasing demand in multimedia applications and higher data rates, DCF cannot provide QoS requirements since 802.11 standard does not meet the need of Qualityof Service (QoS) in high data rate multimedia applications like VoIP and IPTV.For this reason, necessary extensions are made to improve data rates and MAC controlschemes according to the dynamically changing needs. To provide QoS for the multimediaapplications, IEEE dened a new MAC mechanism, 802.11e Enhanced DistributedChannel Access (EDCA). With new access categories that enable prioritization betweendierent traffic classes. Such prioritization provides QoS for multimedia applicationsby increasing the probability of higher priority class packets accessing the medium.The purpose of this thesis is to design an adaptive optimization system in EDCAmechanism in order to provide better QoS for multimedia applications from both delayand throughput perspectives. To achieve this goal, analytical model of the DCFmechanism, already dened in the literature, is improved for the EDCA mechanism.Based on the back-o procedure in EDCA, that is represented using a Markov model,the estimates of throughput and delay are obtained by determining the probabilities inthe Markov model. In order to validate the estimated throughput and delay, real timesimulations in OPNET are carried out and the correlation between analytical resultsand simulation results are included in the thesis. Based on the validated analyticalmodel, a new algorithm is proposed in order to maximize throughput while decreasingdelay and minimizing collision probability for a higher access category.