Designing optimum stylus keyboard layout for Turkish language using a decomposition-based heuristic
Dekompozisyon temelli bir sezgisel yöntem kullanılarak Türkçe için en uygun sanal klavye tasarımı
- Tez No: 255890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, sanal klavyelerle veri girişi ergonomi yönünden incelenmiş; sanal klavye kullanıcılarının kümülatif travma hastalıklarından korunması için alınan tedbirler araştırılmış; bu tedbirlerin en önemlisi olan sanal klavye diziliş optimizasyonlarının diğer dillerdeki benzer uygulamaları derlenmiştir. Klasik QWERTY klavye ile aynı şekle sahip olan ve şekilsel olarak daha verimli olacağına inanılan kare şeklinde olmak üzere iki adet yeni sanal klavye dizilişi tasarlanmıştır. Diziliş optimizasyonu için Kuadratik Atama Problem modeli kurulmuş ve bu modelin çözümü için dekompozisyon temelli yeni bir deterministik sezgisel yöntem geliştirilmiştir.Geliştirilen yeni sanal klavye dizilişleri, halen Türkçe için kullanımda olan F ve Türkçe Q klavye ile mukayese edilmeye çalışılmıştır. Karşılaştırmalar; rassal seçilen elektronik yazılar kullanılarak bilgisayar destekli simülasyon, İnsan-Bilgisayar Etkileşim Modellemelerinden Fitts' Kuralı uygulanması ile tam uzman kullanıcıların erişebileceği maksimum yazma hızlarının hesaplanması ve son olarak bu çalışma için geliştirilen bir test paket programı ortamında deneklerin yazma hızlarındaki gelişimi zamana göre inceleyen labaratuar testleri olmak üzere üç farklı yöntem ile yapılmıştır. Teorik modeller ve labaratuar testleri sonucunda, yeni geliştirilen uzunlamasına ve kare şekilli dizilişlerin halen kullanımda olan standard Q ve F klavyeden yazma hızı ve harf başına katedilen yol açısından daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; data entry by stylus keyboards is analysed from ergonomics view, also the precautions, which should be taken to keep the stylus keyboard users against the cumulative trauma disorders, are explored. A literature survey for the most important of these precautions, optimization of stylus keyboard layout in other languages, is made in detail. Two stylus keyboard layouts; one for the classical longitudinal shaped as QWERTY and the other for square shaped keyboard which is believed to be more efficient, are designed. For layout optimization, a Quadratic Assignment Problem model is established and solved by a newly developed decomposition based and deterministic heuristic.New designed two stylus keyboard layouts are tried to be compared with currently in use layouts for Turkish; F and Turkish Q layouts. Comparisons are made with three tecniques; computer aided simulation by randomly selected Turkish e-texts, estimating the typing speeds of expert users for all layouts by using Fitts? Law - a Human Computer Interaction model - and finally by plotting learning curves of subjects, by the help of a test package coded for this study, following a laboratory procedure. It is concluded that, new generated longitudinal and square layouts have higher typing speeds and average distance per digraph values compared with standard QWERTY and F layouts.