Sahne tasarımında hacim akustiği ölçütlerinin konuşma amaçlı hacimlerdeki belirleyiciliği
- Tez No: 67761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Konuşma amaçlı hacimlerde amaç konuşmanın anlaşılabilirliğinin sağlanması için konuşmacının aktardığı konunun akustik koşulara en uygun biçimde dinleyicilere ulaştırılmasıdır. Hacimler bu doğrultuda, sahne ve dinleyici bölümü olarak iki bölüm altında ele alınmalıdır. Bu bölümlerden sahne ses kaynağını içinde bulundurması nedeni ile öncelikli ve önemli bir konuma sahiptir. Bu çalışmanın amacı, mekandaki tüm dinleyicilere nicelik ve nitelik açısından gerekli sesin ulaştırılmasında önemli bir konumu olan sahnenin, konuşmaya yönelik hacimler için tasarımda, hacim akustiği ölçütlerinin belirleyiciliğinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle hacimde konuşmanın anlaşılabilirliğini belirleyen in sana ve hacime bağlı etkenlere değinilmiştir. Daha sonra bu doğrultuda, ses kaynağını içinde barındırması nedeni ile önemli bir konuma sahip olan, sahnenin amacı ve taşıma sı gereken akustik özellikler değerlendirilmiş ve bunların yanında değişik sahne biçimlenişlerine yer verilmiştir. Ardından sahnenin akustik tasarımında belirleyici olan hacmin işlevi, büyüklüğü ve biçimi gibi hacim özellikleri ortaya konmuştur. Son bölümde ise diğer bölümlerde ortaya konan veriler doğrultusunda akustik ölçütler açısından en uygun sahne koşullarının saptanmasına çalışılmıştır. Bu veriler ışığında hacimler akustik ölçütlere göre seslendirmeli ve seslendirmesiz olarak iki başlık altında ele alınmıştır. Seslendirmesiz hacimlerde yapılan değerlendirmede amaç sahnedeki yansıtıcıların kulanımı ile ilk yansımaların yararlı etkisinden faydalanarak kaynaktan çıkan dolaysız sesi güçlendirmektir. Bu şekilde konuşmanın anlaşılabilirliğinin arttırılması sağlanmış olunur. Bu amaç doğrultusunda maksimum büyüklükteki seslendirmesiz bir hacimde sahneyi oluşturan tüm yansıtıcıların konumlan bir örnek inceleme yardımı ile değerlen dirilmiştir. Ayrıca bu inceleme yardımı ile hacimde ses düzeyinin yanında yansışım süresi ve varlık kriteri gibi akustik ölçütlerinde birlikte değerlendirilmesi mümkün olmak tadır. Seslendirmeli hacimlerde de akustik ölçütler açısından uygun sahne koşullarının saptanması için gerekli olan unsurlar dikkatle ele alınmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışması kapsamında sahnenin hacimdeki önemi ortaya konmuş tur. Bununla birlikte konuşma amaçlı hacimlerde hacme uygun akustik koşulların oluşturulması ile konuşmanın anlaşılabilirliğinin sağlanmasında gerekli olan sahne düzeni koşullan da ortaya konmuştur. - vıı -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the rooms for speech the purpose is, to transfer the subject, which is told by the speaker, to the listeners in optimum style for to supply intelligibility of speech. In this direction, rooms must be examined under two section which are called stage and listener section. The stage has an important and privileged position because of keeping the sound source inside of itself. The purpose of this study is to examine and to realize the room acoustic criterion's determination in designing of stage which has an important position in causing to reach the needed sound, from the quality and quantity's point of view, to the liteners, for the auditoriums used primarily for speech. In this direction of purpose first of all the factors related to human and room which determines the intelligibilty of speech are discussed. Then, in this direction, the purpose of stage which has an important position because of having the sound source inside of itself and the acoustic characteristics that it must provide are realized and different stage styles are told beside these. After that the room specialities as room function, size and shape that are determinative in acoustic designing are proved. At the last section in the direction of the data that are proved in the other sections, is marked to determine the optimum stage conditions from the acoustic criterian's point of view. Under these data according to acoustic criterians rooms are examined under two section which are called rooms with sound amplification system and rooms without sound amplification system. In the appreciation of rooms without sound amplification system the purpose is to strengthen the direct sound that comes out from the source with the help of first reflection's useful effect by using the reflectors in the stage. In this manner, the increase in the intelligibility of speech is supplied. In this direction of purpose, in the room without sound amplification system which has a maximum size, all the locations of reflective surfaces that forms the stage are examined by the help of a sample examination. In addition, with the help of this examination it becomes possible to examine the acoustic criterians together like reverberation time and existance criteria beside the sound level in the room. Also in the rooms with a sound amplification system the components that are needed for to determine the appropriate stage conditions, according to acoustic criterions point of view, are examined. As a result within the scope of this thesis study the importance of stage in a room is proved. However, the stage pattern conditions which are needed to supply the intelligibility of speech by forming of the suitable acoustic conditions in the rooms for speech are proved, too. - vm